Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Контроль регіонів: як долають спалах поліомієліту на Закарпатті
01.09.2022
11:26

Контроль регіонів: як долають спалах поліомієліту на Закарпатті

Команда Центру громадського здоровʼя спільно із фахівцями ВООЗ здійснила візит у Закарпатську область у рамках кампанії з подолання спалаху поліомієліту.

Регіон обраний не випадково, адже сьогодні ця область приймає велику кількість внутрішньо переміщених людей, а також саме тут зафіксовано другий випадок поліомієліту в дитини, спричиненого циркулюючим вакциноспорідненим поліовірусом типу 2 (cVDPV2).

На місцях фахівці відділів епіднагляду та імунізації Центру громадського здоровʼя вивчали:

  • систему епідеміологічного нагляду;
  • готовність медичної системи регіону;
  • основні групи людей, які відмовляються від щеплення;
  • кількість дітей, які підлягають щепленню з урахуванням внутрішньо переміщених дітей;
  • можливі шляхи підвищення охоплення профілактичними щепленнями.

Епіднагляд

Епідеміологи Центру контролю та профілактики хвороб Закарпатської області здійснюють нагляд за гострими вʼялими паралічами (далі — ГВП) та ентеровірусами.

Так, у регіоні визначено 27 точок відбору зразків стічної води для моніторингу за ентеровірусами. З них 11 точок у інфекційних стаціонарах, 13 — на очисних спорудах, 3 — у колективах, де проживають переселенці.

Станом на 22 серпня 2022 року в області зареєстровано 4 випадки ГВП при прогнозованому розрахунку 8 випадків на рік, показник на 100 тисяч дітей віком до 15 років, склав 1,6. 

Епіднагляд за ГВП у 2022 році, у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, дещо покращився. Місцеві фахівці сформували план проведення семінарів і тренінгів з питань епіднагляду за ГВП/поліомієлітом, правил збору зразків від пацієнтів з ГВП, їх доставки у вірусологічну лабораторію ЦГЗ.

Імунопрофілактика

Аналіз охоплення профілактичними щепленнями у Закарпатській області за 7 місяців 2022 року свідчить про недостатній рівень виконання обсягів щеплень серед цільових груп населення. Порівнюючи аналогічні періоди 2022 та 2021 років, темпи вакцинації збільшилися за винятком вікової групи дітей 14 років. Якщо такий темп зберігатиметься, прогнозоване охоплення щепленнями на кінець року складатиме більше 80%, але не досягне необхідних 95%.

Попри загальне збільшення темпів виконання щеплень проти поліомієліту в області на 9% серед дітей до року, в окремих районах вони недостатні. Зокрема, це Берегівський, Хустський, Рахівський, Тячівський, Вільховецький, Солотвінський, Великоберезнянський райони.

Аналіз кампанії форсованої імунізації проти поліомієліту дитячого населення до 6 років в Закарпатській області, яка проводиться у відповідь на спалах поліомієліту, відповідно до «Плану заходів реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу типу 2» затвердженого наказом МОЗ України № 2922, свідчить про таке:

  • Найбільш неприхильними до вакцинації є деякі релігійні спільноти та ромські громади. Представники ромської громади виявили зацікавленість до щеплень, проте питання поки на стадії вивчення.
  • Також під час час візиту виявилось, що закладам охорони здоров’я потрібно посилювати співпрацю з відділами освіти для організації днів вакцинації серед школярів. Партнерство між МОЗ і МОН допоможе залучити медичний персонал закладів освіти для вакцинації, а також створити контроль недопуску до відвідування школи дітей без медогляду та довідки про щеплення.
  • Аналіз забезпеченості імунобіологічними препаратами для профілактики поліомієліту свідчить про достатню кількість інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ) і низький та нерівномірний запас оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

Читайте також:

Спалах поліомієліту в країні: що це і як його подолати?

Щеплення від поліо: ІПВ і ОПВ — у чому різниця?

Відповіді на поширені питання батьків про щеплення

Як захистити дитину від поліомієліту

Затверджений план заходів для дітей проти поліомієліту

Інші новини