Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Меланома: симптоми, діагностика та профілактика
24.05.2021
18:04

Меланома: симптоми, діагностика та профілактика

До місяця обізнаності про меланому, Центр громадського здоров’я підготував матеріал, що розповідає про основні симптоми, діагностику та методи профілактики цього типу раку.

Шкіра людини — найбільший орган в організмі, що захищає від інфекцій і травм та регулює температуру тіла. Вона накопичує воду і жир, виробляє вітамін D.

Шкіра має 3 основних шари: епідерміс (зовнішній), дерма (внутрішній), гіподерма (глибокий шар жиру).

Меланоцити — клітини, що виробляють пігмент (колір) шкіри, що надає їй засмагу. Вони перебувають у найглибшому шарі епідермісу, розташованому безпосередньо над дермою. Коли здорові меланоцити змінюються і виростають, утворюючи ракову пухлину, починається меланома. Ця пухлина є злоякісною та може поширюватися на інші частини тіла, чим вона є дуже небезпечною.

Коли все в нормі, здорові нові клітини шкіри  «штовхають»  старі до поверхні, де вони гинуть та з часом відпадають. Проте, у випадку пошкодження ДНК, клітини можуть почати неконтрольовано рости, формуючи ракову пухлину.

Невідомо, що саме пошкоджує ДНК клітин шкіри та призводить до меланоми. Вчені припускають, що це поєднання екологічних та генетичних чинників. Проте, вважається, що основною причиною меланоми є вплив ультрафіолету на шкіру.

Меланома може розвинутися зі звичайної родимки, яка вже є у людини на шкірі. Коли це стається, родимка зазнає видимих змін: зміна форми, розміру, кольору та іншого. Окрім шкіри, меланома може утворитися в очах, всередині тіла, наприклад, у носі та горлі, також на голові та шиї, шкірі під нігтями (більш рідкісні випадки).

Докладніше про симптоми меланоми.

Меланома може виникати не лише у місці, де є родимка, але й на шкірі, де її немає, маскуючись під новоутворену родимку, що виглядає незвично. Першими симптомами меланоми часто є:

 • зміна наявної родимки;
 • розвиток нового пігментного або незвичного на вигляд наросту  на вашій шкірі.

Варто пам’ятати, які зміни можуть відбуватися з родимками і як їх ідентифікувати. 

Є правила, що допоможуть проконтролювати зміни на вашій шкірі:

1. Асиметрія. Коли форма половини родимки не відповідає іншій її половині.

2. Край. Межі родимки нерівні чи розмиті.

3. Окрас. На родимці присутні відтінки чорного, коричневого, ділянки білого, сірого, червоного або синього кольорів.

4. Розмір. Якщо перебільшує 6 мм або збільшився.

5. Динаміка. Якщо родимка змінюється за розміром, формою та кольором або вона росте на ділянці нормальної шкіри. Коли меланома розвивається на родимці, що вже є, текстура родимки може змінюватися, наприклад, ставати твердішою. Зона утворення пухлини може свербіти та кровоточити. Ураження шкіри меланомою зазвичай не спричиняє болю.

Будьте уважними до ще одного різновиду меланоми — амеланотичної. У цьому випадку розпізнати симптоми доволі важко, адже ракові клітини цього виду захворювання не виробляють меланін. Зазвичай місце ураження при цьому типі меланоми стає блідо-рожевим або червонуватим. 

Пам’ятайте! Будь-яка патологія шкіри, яка швидко росте або змінюється й не зникає, незалежно від того забарвлена ​​вона чи ні, мусить бути обстежена лікарем. Кровотеча — ознака більш запущеної меланоми. Якщо у вас на тілі з’явилася нова та незвична родимка, звертайтеся до лікаря!

Чинники ризику появи меланоми

Виявлення факторів ризику всього, що збільшує шанси захворіти на рак, може допомогти людині змінити свій спосіб життя та зберегти здоров’я. Які чинники збільшують шанси людини захворіти на рак шкіри (меланому):

 • Надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання (сонця). Люди, які протягом усього року живуть у регіоні, де постійне яскраве сонячне світло, мають більший ризик розвитку меланоми, так само, як і ті, хто постійно працюють опівдні.
 • Штучна засмага. Використання соляріїв, сонячних ламп підвищує ризик раку шкіри. 
 • Родимки. Люди, які мають велику кількість звичайних родимок або диспластичних невусів, мають підвищений ризик розвитку раку шкіри. Диспластичні невуси — це великі родимки, що мають неправильну форму та колір. Лікар може рекомендувати регулярні обстеження або фотографування родимок, щоби відстежувати зміни.
 • Світла шкіра. Люди зі світлою шкірою обличчя, рудим волоссям, блакитними очима мають більший ризик розвитку меланоми, адже світла шкіра має тенденцію до опіків на сонці.
 • Сімейна історія хвороби. Якщо в анамнезі близьких родичів людини була меланома, ризик захворіти збільшується.
 • Наявність деяких захворювань: пігментної ксеродерми, ретинобластоми, синдрому Лі-Фраумені, синдрому Вернера, спадкових синдромів раку молочної залози та яєчників.
 • Якщо був рак шкіри в минулому.
 • Ослаблена або пригнічена імунна система.
 • Вік. Переважна більшість людей із діагнозом меланома має 65 років. У молодих людей меланома зустрічається частіше, ніж інші види раку.

Профілактика захворювання.

Ультрафіолетове випромінювання спричиняє великий ризик поширення меланоми. Важливо знати, як захистити себе та рідних від надмірного сонячного світла та інших факторів, що впливають на розвиток раку шкіри. Дотримуйтеся рекомендацій:

1. Уникайте сонця опівдні. Обмежуйте перебування на сонці з 10 до 16 вечора. Плануйте активності в інший час доби. Сховавшись від сонця, ви вбережете себе від опіків та засмаги, що пошкоджують шкіру та збільшують ризик меланоми. За даними Американського товариства клінічної онкології (ASCO) вплив сонячного ультрафіолетового випромінювання B (UVB) більш тісно пов’язаний із меланомою. Проте, існують дані, за якими ультрафіолет A (UVA) також може відігравати певну роль у розвитку меланоми, а також у розвитку базального та плоскоклітинного раку шкіри. UVA здатний проходити крізь скло та може спричинити старіння та зморщування шкіри на додаток до раку шкіри. Важливо захищати шкіру як від UVA, так і від UVB випромінювань.

2. Користуйтеся сонцезахисним кремом. Засіб має бути широкого спектра дії з SPF (sun protection factor) не менше 30. Рекомендують використовувати крем навіть у похмурі дні. Наносити його бажано кожні 2 години, особливо, коли ви плаваєте чи пітнієте.

4. Більше одягу — більше захисту. Обов’язково прикривайте свої руки та ноги. Прикривайте голову капелюхом.

5. Не користуйтеся соляріями або лампами для  штучної засмаги.

6. Оглядайте свою шкіру частіше. Щоби виявити зміни на шкірі, частіше оглядайте себе, використовуйте дзеркало, щоби перевірити важко доступні місця. Краще оглядати тіло повністю, не пропускаючи жодних ділянок.

Якщо вчасно виявити меланому, її вирізають хірургічно та лікують. Цей тип раку шкіри може проростати глибоко в шкіру (інвазійна меланома), поширюватися у судини та в лімфатичні вузли (метастатична меланома). Вчасна діагностика вбереже від багатьох несприятливих наслідків.

При перших ознаках змін на шкірі, одразу звертайтеся до лікаря! Не нехтуйте рекомендаціями, будьте уважні та бережіть своє здоров’я. Стаття підготовлена за даними Американського товариства клінічної онкології (ASCO), Клініки Мейо, CDC.

Інші новини