Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Поради людям, які живуть у зоні впливу викидів заводу «Кримський Титан»
10.09.2018
17:30

Поради людям, які живуть у зоні впливу викидів заводу «Кримський Титан»

Центр громадського здоров’я разом з МОЗ України та Мінінформполітики підготували буклет з рекомендаціями для жителів населених пунктів, які потенційно можуть постраждати від викидів невідомої хімічної речовини в районі розташування хімічного підприємства «Кримський Титан».

Хто у зоні ризику

Для населених пунктів, що знаходяться в безпосередній близкості від цього об’єкта (особливо - на півночі Криму та на півдні Херсонщини), існує загроза потрапляння в атмосферне повітря хімічних сполук, небезпечних для здоров’я людини.

Як виявити ознаки отруєння

Хімічні сполуки, можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи, може виникати утруднення дихання - кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.

При подразненні слизової оболонки очей - почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей.

При гострих отруєннях - головний біль, запаморочення, загальна слабкість.

Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.

Як захиститися?

В приміщеннях:

 • провести герметизацію приміщення - щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;
 • вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;
 • заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;
 • при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання - можна використати ватно-марлеву повʼязку змочену 2%-м розчином питної соди.

Поза приміщенням:

 • при необхідності (наявність запаху) захистити органи дихання засобами індивідуального захисту;
 • не перебувати в понижених ділянках місцевості - долинах, ярах, тощо;
 • не перебувати довго в підвалах  і в напівпідвальних приміщеннях;
 • намагатись знаходитись на підвищеннях;
 • слідкувати за  напрямком вітру.

При ускладнені ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.

При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:

 • відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;
 • змінити верхній одяг;
 • прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;
 • виключити будь-які фізичні навантаження.

Продукти харчування (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.

Де отримати допомогу

На КПВВ «Чаплинка» та «Каланчак» цілодобово чергують бригади екстреної медичної допомоги, лікарі з яких будуть оглядати всіх громадян, які з території окупованого Криму заходитимуть на підконтрольну Україні територію. У пунктах пропуску постраждалі громадяни зможуть отримати інформацію щодо отримання додаткової допомоги у зв’язку з екологічною ситуацією.

У разі виявлення потреби в спеціалізованій медичній допомозі, громадян будуть направляти до найближчих відповідних медичних закладів на підконтрольній території.

Проходження громадянами України з окупованого півострову, які постраждали від хімічного отруєння, буде оформлятися у пришвидшеному порядку.

На даних КПВВ призупинено пропуск в сторону півострова АР Крим.

КПВВ «Чонгар» працює у штатному режимі.

Телефони екстреної допомоги: 101 та 103

Консультація за телефонами: +38 (0552) 26 26 43 та +38 (067) 348 77 27 - управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області.

 

Довідка: 

У ніч на 24 серпня 2018 року в районі розташування хімічного підприємства «Кримський Титан», що поблизу адмінмежі з тимчасово окупованою територією АР Крим, сталися викиди невідомої хімічної речовини, яка, особливо після опадів, утворює на металевих предметах, деревах, дахах будинків і навіть усередині приміщень маслянистий наліт з коричневуватим або жовто-зеленим відтінком.

Інші новини