Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Сигаретний дим призводить до раку. Чому варто кинути курити?
22.03.2021
17:38

Сигаретний дим призводить до раку. Чому варто кинути курити?

Кожен восьмий випадок онкологічного захворювання, а також кожна п’ята смерть онкохворої людини спричинені курінням. Ба більше, в одній цигарці зосереджено понад 60 різних хімічних сполук, які призводять до раку, — канцерогени.

Щороку близько 8 млн людей у світі та 85 000 українців помирають внаслідок хвороб, спричинених курінням. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 69 спричиняють онкологічні захворювання.

Загалом куріння спричиняє щонайменше 15 видів раку. Як це відбувається?  

До складу цигарок входять канцерогени, які водночас належать до хімічних сполук: поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАУ), N-нітрозаміни, ароматичні аміни, альдегіди, леткі органічні вуглеводні та метали. Саме з їхнім впливом і пов’язують появу та розвиток онкологічних захворювань. Інші канцерогени ще недостатньо досліджені у порівнянні з перерахованими вище.

Хімічні сполуки в сигаретному димі послаблюють імунну систему та унеможливлюють повноцінну боротьбу з раковими клітинами. Якщо це стається, то вони мають змогу безперешкодно розмножуватися.

Також ці ж хімічні сполуки в сигаретному димі можуть пошкодити або змінити ДНК клітини. Це в свою чергу призводить до того, що клітина не може нормально функціонувати та розвиватися — а це може спричинити появу ракової пухлини. Дослідження чітко пов’язали пошкодження клітин із впливом сигаретного диму на появу онкологічного захворювання. 

Не лише курці знаходяться в зоні ризику через сигаретний дим. Люди, які вимушено стають пасивними курцями, вдихають дим, який видихає людина, що курить поруч. Дим, який вдихається і який видихається, містить ті самі шкідливі речовини і має такий самий згубний вплив. 

Також якщо ви обираєте курити «легкі» цигарки замість звичайних та пояснюєте цей вчинок спробою піклуватися про власне здоров’я та кинути курити, відмовтеся від цього рішення. «Легкі» цигарки насправді можуть містити більше смоли, а також через їхню «легкість» ви можете більш інтенсивно та глибоко вдихати дим — тим самим вдихаючи все більше канцерогенів.

Тож куріння, зокрема й пасивне, спричиняє онкологічні захворювання через вплив канцерогенів на ДНК клітин та послаблення імунної системи. Серед видів раку, які можуть виникати через куріння, такі:

  • рак легень;
  • рак ротової порожнини, гортані або носоглотки;
  • рак стравоходу;
  • рак сечового міхура, нирок та сечоводу;
  • рак шлунка, підшлункової залози або печінки;
  • рак шийки матки та яєчника;
  • рак кишечника (колоректальний рак);
  • гострий мієлоїдний лейкоз.

Окрім раку куріння може призводити до захворювань дихальних шляхів, серцево-судинної системи, остеопорозу, катаракти або й сліпоти, пародонтозу, безпліддя та імпотенції. Повна відмова від куріння — найкраще, що ми можемо вдіяти для нашого організму. 

Вже через 12 годин після останньої викуреної цигарки організм починає відновлюватися та ризик захворіти на рак знижується. Тому ніколи не пізно кинути курити! Більше інформації є на сайті www.stopsmoking.org.ua та в буклеті «Я кидаю курити!».

Інші новини