Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Вакцинація онкопацієнтів — надійний захист від COVID-19
17.02.2022
19:41

Вакцинація онкопацієнтів — надійний захист від COVID-19

17 лютого 2022 року на пресбрифінгу «Вакцинація онкопацієнтів від COVID-19: чому це необхідно?» експерти наголосили, що людям, які хворіють на рак, треба вакцинуватися, щоб захиститися від хвороби. 

Щеплення від COVID-19 — дієва профілактика від вірусу. В Україні доступні ефективні вакцини чотирьох виробників безоплатно для населення. 

Злоякісні новоутворення — велика проблема для населення. «Онкологічні захворювання, за даними дослідження Глобального тягаря захворювань, є однією з головних причин, які спричиняють найбільшу смертність серед українців. За даними цього дослідження у світі від онкологічних недуг померло понад 10 млн людей. Онкологічні захворювання зараз, в період пандемії коронавірусної хвороби, є фактором, який обтяжує перебіг COVID-19 і може стати причиною передчасної смерті», — зазначила Ірина Сорока, завідувачка відділу поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я. 

На рак хворіють як чоловіки, так і жінки. Найбільш розповсюдженими серед населення є рак легенів, рак прямої та товстої кишки, передміхурової залози, рак молочної залози, рак матки.

Дані Національного канцер реєстру свідчать про те, що в Україні у людей онкологічні патології виявляють на досить пізніх стадіях.

Провокатори онкопатологій

Від 15 до 20% всіх онкологічних патологій провокують інфекції. Серед них вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус гепатитів B і С, а також вірус Епштейна - Барр.  

Люди, які мають онкологічну патологію, вразливі до коронавірусу SARS-CoV-2. У них занижена імунна відповідь, що пов’язано як із самим злоякісним новоутворенням, так і з тим впливом, який відбувається через терапію. 

«Чи можна вакцинуватися онкохворим? Відповідь дуже проста. Не просто можна, а потрібно!...» — наголошує Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.

Національні рекомендації країн євроспільноти та інших розвинених країн виділяють пацієнтів з онкопатологією як пріоритетну групу для вакцинації. З весни 2021 року в Україні серед пацієнтів, які мають хронічну патологію, саме пацієнти з онконедугами були визначені як пріоритетна група для вакцинації також. 

До того ж в Україні, як і у багатьох інших країнах, як-от в Великій Британії, США тощо, саме для пацієнтів з онкопатологією до двох основних доз вакцини від COVID-19 рекомендована додаткова доза (третя), а також ревакцинальна (четверта). Ревакцинальна доза може бути введена щонайменше через 3 місяці від введення додаткової дози.

Федір Лапій наголосив тому, що таке рішення базується на даних щодо летальності від COVID-19: «Близько 30% випадків COVID-19, якщо у людини є супутня онкопатологія, закінчуються смертю. Вакцинація для таких пацієнтів є безпечною, бо жодна з вакцин від COVID-19, яка доступна на сьогодні у світі, не містить живого вірусу. COVID-19 для онкохворих є особливо небезпечною інфекцією. Але у пацієнтів, які лікуються від раку, імунна відповідь може бути не оптимальна. Тому в Україні були змінені рекомендації та для онкохворих. Їм рекомендовано отримати додаткову дозу до двох стандартних в схемі вакцинації. Додаткова доза (тобто третя - Ред.), може бути введена щонайменше через 28 днів після другої. Оптимально її зробити до третього місяця від введення другої дози; рекомендована і бустерна, тобто ревакцинальна доза. Це та сама четверта доза». 

Вакцинація для онкопацієнтів потрібна та безпечна. Це стосується і рутинних щеплень. Проте в залежності від типу лікування онкохворого, вакцинацію інколи потрібно відтермінувати. Це питання регулюється наказом МОЗ № 2070 щодо протипоказань до вакцинації. У документі є окремий розділ, що стосується щеплення пацієнтів з онкопатологією.

Чи пов’язаний COVID-19 з онкологічними хворобами? 

Яна Степанішина, онколог-гематолог Національного інституту раку розказала, що на це питання є чітка відповідь. 

Рецидив онкологічного захворювання не може розвинутися як наслідок того, що людина перехворіла на COVID-19. Немає наукових даних, які б могли підтвердити, що коронавірус SARS-CоV-2 може спричинити онкологічне захворювання. Якщо в людини було зафіксована ця недуга після того, як людина перехворіла на коронавірусну хворобу, у такому випадку, ця недуга вже була в організмі людини. 

Вакцинація від COVID-19 може бути проведена до, після та під час лікування. Усе залежить від нозології, на яку хворіє людина, і від терапії, яка планується. 

Усе вдасться, якщо правильно скомбінувати хіміотерапію та вакцинацію. У кожного онкопацієнта є план лікування, він може обговорити його з лікарем і визначити час, коли йому краще зробити щеплення. 

Окрема категорія пацієнтів — це ті, які пройшли агресивну терапію — аутологічну або алогенну трансплантацію тощо. Такі пацієнти мають свій графік вакцинації. Щепитися вони можуть у середньому після 3 місяців після завершення такої терапії. Вони також мають свій графік вакцинації від усіх інших інфекцій. При кожній нозології у кожного пацієнта такий графік — індивідуальний.  

З початку пандемії простежувалася тенденція серед людей, які зволікали з обстеженнями, а тому за цей період є багато випадків, коли рак діагностувався на пізніх стадіях. Про це розповіла Вікторія Романюк, співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку». 

Протягом цього часу і пацієнти стикалися з тим, що боялися вакцинуватися, так і лікарі деколи могли не щепити онкопацієнтів. Саме з такими запитами працювали в громадській організації «Афіна. Жінки проти раку». 

Співзасновниця ГО наголосила, що вакцинація є вкрай необхідною не лише для онкопацієнтів, але й для всіх людей. Онкохворі, навіть якщо вакциновані, можуть не завжди мати повну імунну відповідь, тому для кожного важливо щепитися. Вакцинувавшись — ви вберігаєте не лише себе, але й людей поруч. 

Важливо, щоб онкопацієнти були захищені. Вакцинуйтеся!

Інші новини