Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Відбулась презентація проекту HealthLink «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІД в Україні»
11.09.2018
15:30

Відбулась презентація проекту HealthLink «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІД в Україні»

Протягом 2019 року понад 268 тис. українців пройдуть тестування на ВІЛ в рамках нового проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)  HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІД в Україні». Про це йшлося на презентації проекту, що відбулася 11 вересня в Києві. 

Проект вартістю 22 млн. дол. США розпочав свою діяльність у 2017 році, аби прискорити подолання епідемії ВІЛ-інфекції за допомогою швидкого і безпечного тестування на ВІЛ і подальшого лікування.  Проект впроваджується БО «100% Життя» (Мережа ЛЖВ) у партнерстві з Альянсом громадського здоров'я та за підтримки держави. Протягом першого року  проекту тестування на ВІЛ пройшли близько 50 тис. українців.

Володимир Курпіта, Генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України: «Медична система України переходить від регуляторних функцій до тісної співпраці із лікарями та пацієнтами.

Центр громадського здоров’я змінив алгоритм тестування на ВІЛ, залучення лікарів первинної ланки до тестування та розробляє нові протоколи, за якими буде здійснюватися тестування та лікування ВІЛ. Українські протоколи з тестування на ВІЛ відповідатимуть сучасним нормативним документам ВООЗ.

Ми прагнемо, щоб тестування на ВІЛ було зрозумілим, швидким та допомагало не загубити пацієнта після підтвердження в нього ВІЛ-інфекції. Завдяки цим змінам в системі охорони здоров’я ми зможемо подолати епідемію ВІЛ/СНІДу до 2030 року».

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України на початок 2018 року в Україні мешкало 244 000 людей з ВІЛ (ЛЖВ) усіх вікових категорій,  а на обліку у медичних закладах перебувало 141 371 ВІЛ–позитивних українців. За даними Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС), понад 100 тис. ВІЛ-інфікованих в Україні ще не знають про свій діагноз. Однією з найголовніших проблем є недостатні обсяги тестування.

«Раннє виявлення хвороби та забезпечення можливостей для лікування як і раніше є першочерговим кроком у справі зупинення епідемії», -  зазначила у своєму вступному слові Директор Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Сюзан Фрітц. «Це є одним із основних завдань HealthLink – проекту вартістю 22 млн. дол. США, розрахованого на наступні п’ять років, про початок діяльності якого ми оголошуємо сьогодні. Цей проект стане доповненням та зробить свій внесок до ширшого спектру заходів Уряду США з надання допомоги країнам світу, мета якої – підвищити частку тих ЛЖВ, які своєчасно отримують послуги з лікування та піклування». 

В рамках проекту, тестування на ВІЛ і соціальний супровід є доступними для всіх українців, але особлива увага приділяється статевим партнерам людей, які живуть з ВІЛ, та представникам груп ризику. Активності в проекті направлені на покращення доступу до якісних послуг з профілактики та лікування,  а також подолання стигми і дискримінації людей, які живуть з ВІЛ, з боку медичних працівників.

За словами Голови правління БО «100% Життя» Дмитра Шерембея, «Філософія проекту HealthLink закладена в його назві – це проект, який пов’язує людей з життям. Винятковість проекту в тому, що він органічно лягає в медичну реформу, запускає нову модель допомоги пацієнтам, змінюючи при цьому роль самих лікарів у боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні. Тепер через сімейних лікарів та лікарів стаціонарів можна буде пройти тестування на ВІЛ за допомогою експрес-тесту. Тобто, людині не лише запропонують пройти тест на ВІЛ, але й «доведуть за руку» до лікування».

Головною метою проекту HealthLink є надання якісних медичних послуг та покращення пацієнтам із ВІЛ доступу до лікування, через впровадження чіткого алгоритму надання допомоги з моменту виявлення ВІЛ та до моменту призначення лікування. Зокрема, в проекті беруть участь соціальні працівники громадських організацій, які проводять дотестову та післятестову консультацію, розповідають про алгоритм дій та надають психологічну підтримку кожному пацієнту.  Вже у 2018 році до проекту долучилося 220 медичних закладів та 3500 лікарів. Проект підтримує впровадження системних змін в медичній галузі,  розробку нового медичного протоколу з тестування на ВІЛ, а також підвищує експертну кваліфікацію представників регіональних громадських об'єднань, які є головними партнерами держави на місцевому рівні в питанні надання соціальних послуг ЛЖВ. Вже в 2019 році ГО у 12 регіонах будуть готові надавати послуги для ЛЖВ по профілактиці і супроводу ВІЛ-інфікованих.

Саме за підтримки HealthLink у 2018 році було забезпечено переміщення електронної медичної системи E-Health на сервери в Україні. Експерти проекту контролюють прозорість регіональних закупівель ліків для ЛЖВ, які закуповуються через систему ProZorro. Такий моніторинг дозволить забезпечити всіх пацієнтів на регіональному рівні тест-системами та антиретровірусною терапією.

HealthLink – це п’ятирічний проект USAID, який працюватиме протягом 2017-2022 років у тих регіонах України, що мають найвищі показники розповсюдження ВІЛ-інфекції – це Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Херсонська, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ.

 

Інші новини