Перейти до основного вмісту
24.05.2021
19:29

ВООЗ визнали 4 штами SARS-CoV-2 такими, що викликають занепокоєння, серед них той, що виявлений в Індії

З 25 лютого 2021 року ВООЗ диференціює варіанти SARS-CoV-2, що мають найбільше значення для громадського здоров’я, як:

  • варіант, що представляє інтерес (Variant of Interest, VOI);
  • варіант, що викликає занепокоєння (Variant of Concern, VOC).

Варіанти SARS-CoV-2 регулярно оцінюють за тим, чи призводять вони до змін у трансмісивності (передаваності), клінічній картині й тяжкості перебігу захворювання, або чи потребують зміни заходів реагування. Національні органи влади також можуть визначати інші варіанти, що представляють інтерес чи викликають занепокоєння, на місцевому рівні.

Станом на 18 травня, у консультації з Робочою групою з вивчення еволюції вірусу SARS-CoV-2, ВООЗ оголосило чотири варіанти SARS-CoV-2 такими, що викликають занепокоєння:

  • B.1.1.7 — уперше виявлений у Великій Британії;
  • B.1.351 — уперше виявлений у Південно-Африканській Республіці;
  • P.1 — уперше виявлений у Бразилії;
  • B.1.617 — уперше виявлений в Індії.

Зокрема, варіант B.1.617 до 12 травня був визначений таким, що представляє інтерес. За даними, станом на 12 травня 2021 року цей варіант виявили у 49 країнах, а вже 18 травня 2021 року — у понад 60 країнах.

Що відомо про штам B.1.617?

Віруси лінії B.1.617 були вперше зареєстровані в Індії в жовтні 2020 року. Штам В.1.617 має три суб-лінії — B.1.617.1, B.1.617.2 і B.1.617.3. Вони відрізняються декількома мутаціями в спайк білку, а також поширеністю виявлення в усьому світі.

Ймовірно, штам має вищі показники передаваності. Потенційний вплив цього штаму на ефективність вакцин або лікарських засобів чи ризики повторного інфікування залишається невизначеним.

Нове зростання випадків COVID-19 і смертності в Індії підняло питання про потенційну роль циркуляції B.1.617 і його суб-ліній. За оцінкою ВООЗ ситуації в Індії, визначено, що нова хвиля захворюваності і прискорення передачі COVID-19 має кілька потенційних факторів:

  • збільшення частки випадків інфікування мутованими штамами SARS-CoV–2 з потенційно підвищеною трансмісивністю;
  • кілька релігійних і політичних масових заходів, які призвели до скупчень людей;
  • а також недостатнє використання і зниження прихильності до протиепідемічних заходів.

Точний внесок кожного з цих факторів ще не до кінця вивчений.

За межами Індії про найбільшу кількість випадків B.1.617, які були підтверджені секвенуванням, повідомила Велика Британія, а суб-лінію B.1.617.2 визначено як національний варіант, що викликає занепокоєння.

Наразі ВООЗ рекомендує й далі дотримуватися стандартних протиепідемічних заходів із профілактики та контролю інфекцій у медичних установах і інших заходів із боротьби з хворобою. Наявні дані свідчать, що вакцинація від COVID-19 і всі перевірені заходи, ймовірно, залишаться ефективними проти B.1.617 і інших визначених VОС і VOI.

Більше інформації в щотижневих звітах ВООЗ.

Інші новини