Кумулятивна антибіограма (антибіотикограма) - звіт, створений шляхом аналізу результатів тесту на чутливість до протимікробних препаратів (зазвичай з одного закладу охорони здоров’я) за визначений період часу, який відображає відсоток перших ізолятів на пацієнта певного виду або групи організмів, чутливих до кожного з протимікробних агентів, що регулярно тестуються.
Кумулятивний звіт даних тестування на чутливість до протимікробних препаратів – звіт, створений шляхом аналізу результатів тесту на чутливість до протимікробних препаратів за визначений період часу, який відображає відсоток ізолятів даного виду або групи організмів, які є чутливими до кожного з протестованих антимікробних агентів; включає антибіограми та інші відповідні аналізи, представлені в табличному, графічному чи інших форматах.
Використання кумулятивних антибіотикограм при лікуванні пацієнтів передбачено чинними галузевими стандартами. Використання кумулятивних антибіотикограм є важливим компонентом програми адміністрування (раціонального використання) антимікробних препаратів. Підготовка та використання кумулятивних антибіотикограм є складовою локального мікробіологічного моніторингу згідно до Інструкції з впровадження адміністрування антимікробних препаратів в закладах охорони здоров'я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах та Стандарту медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою», дані якого потрібно враховувати у протоколах емпіричної антибактеріальної терапії лікарні та для призначення емпіричної терапії.
Цей інструмент незамінний для лікарів, бактеріологів та клінічних фармацевтів, що разом працюють над оптимізацією використання антимікробних препаратів у лікарні. Це дозволить знизити поширення антимікробної резистентності та інші небажані явища від використання антимікробних препаратів. Кумулятивні антибіотикограми дозволяють суттєво підвищити ефективність емпіричної терапії антимікробними препаратами, що робить лікування хворих на інфекційні хвороби більш якіснішим, безпечним та дозволяє економити кошти лікарні та пацієнтів.
Підготовка та використання кумулятивних антибіотикограм може використовуватися:
1) клініцистами для вибору найбільш відповідних протимікробних агентів для емпіричної терапії початкових інфекцій, коли остаточні результати тесту на чутливість до протимікробних препаратів недоступні,
2) для сприяння стратегії контролю протимікробних препаратів, контролю та запобігання інфекціям,
3) для створення локальних протоколів, СОП щодо лікування інфекційних хвороб та використання антибактеріальних препаратів,
4) для дослідників та відділу інфекційного контролю при проведені оцінки резистентності до протимікробних препаратів.
Побудова якісної та інформативної кумулятивної антибіотикограми потребує дотримання вимог як до якості бактеріологічних досліджень (суворе дотримання вимог Європейського комітету з визначення чутливості до антимікробних препаратів (EUCAST)), так і збору даних у клінічних відділеннях лікарні та бактеріологічній лабораторії.
Наступні 4 примірні стандартні операційні процедури були розробленні фахівцями Центру громадського здоров’я МОЗ України та бюро ВООЗ в Україні і є адаптацією найкращих практик з використання кумулятивних антибіограм:
- Встановлення WHONET та налаштування лабораторії;
- Введення даних в програму WHONET;
- Створення кумулятивних антибіотикограм;
- Інтерпретація результатів та клінічне використання кумулятивних антибіотикограм для емпіричного лікування.
Щодо використання та побудови цього інструменту наявні наступні вебінари:
Розробка кумулятивної антибіограми та її використання в ЗОЗ (А. Водяник, 2024)
Локальний мікробіологічний моніторинг Європейський досвід (О. Каратуна, 2023)