Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
28 липня – 1 серпня — Тиждень боротьби з вірусними гепатитами в Україні
28.07.2025
13:50

28 липня – 1 серпня — Тиждень боротьби з вірусними гепатитами в Україні

28 липня — Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами (ВГ) — захворюваннями, що становлять одну з найбільших загроз для громадського здоров’я. Мета щорічної кампанії до Всесвітнього дня боротьби з ВГ — підвищити обізнаність про гепатити, їх профілактику, діагностику та лікування, а також подолати бар’єри — дезінформацію та стигматизацію, які заважають ефективно боротися з ВГ. Гасло кампанії 2025 року: «Вірусні гепатити: давайте розберемося з цим детальніше».

В Україні цьогоріч за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я оголошено Тиждень боротьби з вірусними гепатитами, який триватиме з 28 липня по 1 серпня. Упродовж цього тижня ми детально розповідатимемо, де і як можна отримати послуги скринінгу, діагностики та  лікування вірусних гепатитів, а також розвінчуватимемо поширені міфи про вірусні гепатити.

Що таке вірусний гепатит 

Вірусний гепатит — це запалення печінки, найчастіше викликане інфекцією. Відомо п’ять основних типів вірусних гепатитів — A, B, C, D і E. Усі вони мають різні шляхи передачі, перебіг та наслідки, але спільним є те, що вони вражають печінку.

З-поміж них вірусні гепатити B і C належать до соціально значущих хвороб в Україні, зокрема, через їхню поширеність і легкість передачі.

У 2024 році в Україні зареєстровано 2364 випадки вірусного гепатиту B (ВГB) проти 2150 випадків у 2023 році. Кількість випадків вірусного гепатиту C (ВГC) у 2024 році становила 8031 проти 6583 у 2023 році. 

Коротко про важливе: що треба знати кожному про вірусні гепатити

Для подолання вірусних гепатитів важливі три складові — дотримання профілактичних заходів, своєчасні скринінг і діагностика та лікування.  

Найкращий захист — профілактика 

Щоб уберегтися від вірусних гепатитів B, C і D:

  • використовуйте презервативи під час статевих контактів; 
  • перед медичними процедурами за змоги звертайте увагу, щоб одноразові медичні інструменти розпаковували у вашій присутності;
  • звертайтеся лише до сертифікованих майстрів татуювань і манікюру, зауважте, щоб на робочому місці було чисто, майстер користувався новими одноразовими рукавичками, а одноразові інструменти розпаковував у вашій присутності;
  • уникайте використання чужих предметів особистої гігієни, засобів для манікюру та гоління. 

Також від вірусного гепатиту B існує вакцинація. Вона є ефективним захистом від ВГB та вірусного гепатиту D, інфікування яким відбувається у разі, якщо вже наявний гепатит В або одночасно з ним. 

Щоб уникнути інфікування вірусним гепатитом А та Е: 

  • дотримуйтеся правил особистої гігієни; 
  • вживайте термічно оброблену їжу; 
  • добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень; 
  • кип’ятіть воду та не пийте з відкритих джерел.

Також існує вакцинація проти вірусного гепатиту А — вона рекомендована людям, які мали контакти з хворим на гепатит А в осередках інфекції, працівникам харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних споруд та іншим (детальніше про це за посиланням). 

Тестування на вірусні гепатити B і С в Україні є доступним і безоплатним 

Скринінг на маркери ВГВ і ВГС рекомендований всім, хто має фактори ризику до інфікування ВГВ і ВГС. Зокрема, раз у рік варто тестуватися на маркери ВГВ і ВГС всім, хто має поведінку, стани та фактори, що можуть призводити до підвищеного ризику інфікування, зокрема у групі ризику ті, хто мали маніпуляції, пов’язані із контактом з кров’ю та порушенням цілісності шкіри, до прикладу, отримували стоматологічні, хірургічні, операційні медичні послуги, а також користувались послугами манікюрних салонів, тату- та пірсинг-майстерень. Також ризикованою поведінкою вважається вживання наркотиків інтерназально (через вдихання) та ін’єкційно, надання сексуальних послуг за винагороду, перебування на гемодіалізі, виконання службових  обов’язків, за яких можливі порізи, уколи предметами, які містять сліди крові, чи інший контакт з інфікованою кров’ю чи рідинами тощо. 

Скринінг на маркери ВГВ і ВГС допоможе своєчасно виявити віруси гепатиту В і С та мінімізувати негативні наслідки для здоров'я. 

Отримати послуги із тестування на маркери ВГВ і ВГС можна у сімейного лікаря. Якщо результат тестування на маркери ВГВ і ВГС буде позитивним — лікар скерує на підтверджувальну діагностику та додаткові обстеження.

Вірусний гепатит C повністю виліковний у понад 90-95% випадків, а вірусний гепатит B — контрольований

Лікування вірусного гепатиту C триває 3 або 6 місяців та дозволяє одужати від ВГС за умови дотримання рекомендацій лікаря. Лікуванню ВГС піддаються як гостра, так і хронічна форми. 

Водночас хронічний вірусний гепатит B завдяки лікуванню можна контролювати. Ліки від ВГB пригнічують і стримують розвиток вірусу та запобігають розвитку серйозних захворювань печінки, як-от цироз та гепатоцелюлярна карцинома.

Інші новини