Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
85 000 українців щороку помирають від хвороб, спричинених курінням
21.11.2019
16:25

85 000 українців щороку помирають від хвороб, спричинених курінням

Понад 500 000 жителів України щорічно успішно кидають курити. У Всесвітній день відмови від куріння наводимо аргументи, чому раз і назавжди потрібно розпрощатися із сигаретами.

Близько 40% курців намагаються позбутися цієї шкідливої звички

Нікотин спричиняє залежність, подібну до кокаїнової та навіть героїнової. Незалежно від дози, куріння зумовлює низку хвороб, погіршення зовнішнього вигляду та фізичної форми.

Щороку близько 8 млн людей у світі та 85 000 українців помирають внаслідок хвороб, спричинених курінням. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 69 спричиняють онкологічні захворювання.

Пасивне куріння завдає не меншої шкоди. Тютюновий дим, який видихає курець, містить ті самі шкідливі речовини. Пасивне куріння стає причиною понад 1 млн смертей у світі.

Усі види сигарет шкідливі однаково. Під час куріння так званих «легких» та ароматизованих сигарет курці, як правило, затягуються глибше. Відповідно, кількість шкідливих речовин та канцерогенів, які потрапляють до легень, є ще більшою. Крім того, в більшості «легких» сортів сигарет високий вміст смоли.

Нікотин має збуджувальний ефект для нервової системи. Розслаблення може зумовлювати не нікотин, а сам процес куріння. Кілька хвилин, протягом яких викурюють сигарету, дають змогу зібратися з думками, відволіктися та заспокоїтися. Водночас, краще із цим допоможе прогулянка на свіжому повітрі або чашка теплого чаю.

62,5% курців хочуть позбутися цієї залежності, а близько 40% намагаються кинути. Відмовитися від куріння може кожен. Однак більшості курців потрібно кілька спроб, а також допомога рідних і фахівців.

Як куріння впливає на організм

Куріння, зокрема й пасивне, спричиняє такі хвороби:

  • рак ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, нирок, товстої кишки, сечового міхура, шийки матки;

  • дихальних шляхів;

  • серцево-судинної системи;

  • остеопороз;

  • катаракту і сліпоту;

  • пародонтоз;

  • безпліддя, імпотенцію.

Повна відмова від куріння — найкраще, що можна зробити для власного здоров’я. Як же відмовитися від шкідливої звички без стресу?

Складіть план відмови від куріння

Для того щоб збільшити шанси на успіх та зробити процес менш стресовим, варто створити план припинення куріння і дотримуватися його. Цей план складається з кількох основних кроків, які наведено нижче.

Визначте дату відмови від куріння. Бажано, щоб це був якийсь день протягом двох наступних тижнів. З одного боку, ви матимете достатньо часу, щоб підготуватися. З іншого — виконання важливого рішення не відкладатиметься.

Обирайте період, коли у вас не буде додаткового стресу та навантаження.

Краще не обирати дату відмови у період свят. Адже навколо буде значно більше спокус, щоб закурити.

Сформулюйте і запишіть причини, чому ви хочете кинути курити. Визначте причини, які є пріоритетними саме для вас. Випишіть ці причини на окремому аркуші. Прикріпіть аркуш на видному місці.

Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите. Подумайте, що провокує вас закурити і як ви можете із цим впоратися.

Позбавтеся усіх нагадувань про куріння. Викиньте з дому, автомобіля та робочого місця усі сигарети, запальнички та попільнички. Також варто випрати одяг, щоби позбутися запаху.

Подумайте про невеликі заохочення за досягнення. Це може бути похід у кіно, вечір із книгою чи прогулянка. Обирайте те, що приносить вам задоволення.

Більше інформації є на сайті www.stopsmoking.org.ua та в буклеті «Я кидаю курити!».

Кожна година, день, місяць та рік без сигарет — крок до покращення здоров’я. Кинути курити — важливе рішення і шанс прожити довге життя з меншою шкодою для здоров’я.

Інші новини