
ЦГЗ нагадує: малярія — небезпечне захворювання, яке передається через укуси комарів
Малярія – це небезпечна для життя хвороба, яка вражає людей у понад 90 країн світу – здебільшого у Африці, Азії, Північній та Південній Америці. За даними ВООЗ, у 2023 році померло приблизно 597 000 людей від цієї хвороби.
В Україні передавання малярії комарами не відбувається, наразі всі 4 зареєстровані випадки інфікування у 2024 році — завезені.
У Всесвітній день боротьби проти малярії нагадуємо, як передається хвороба, чим вона небезпечна та як захиститися перед поїздкою за кордон.
Шляхи передачі
Малярія передається через укуси інфікованих комарів роду Anopheles. Хвороба також може передаватися через переливання інфікованої крові, трансплантацію органів, спільне використання нестерильних голок або від матері до дитини під час вагітності.
Зазначимо, повітряно-крапельним шляхом малярія не передається, тож заразитися просто перебуваючи поряд з хворим неможливо.
Симптоми малярії
Симптоми часто схожі на застуду: підвищення температури тіла, озноб, профузне потовиділення (рясне потовиділення, виникає раптово), головний біль, біль у м’язах, швидка втомлюваність. Можуть виникати і порушення травлення: нудота, блювання, діарея. Тому, якщо такі симптоми з’явились, а ви відвідували напередодні ендемічні з малярії країни, негайно повідомте про це своєму лікарю. Важливо розпочати лікування упродовж перших 24 годин після появи симптомів.
Протягом доби інфекція може почати уражати внутрішні органи, що може призвести до тяжких ускладнень і навіть смерті.
Профілактика
Дізнайтеся перед поїздкою за кордон, чи входить країна прибуття у перелік ендемічних. Зробити це можна за посиланням. Перебуваючи в цих країнах, потурбуйтесь про свій захист:
- використовуйте засоби захисту від комарів: москітні сітки, закритий одяг, репеленти;
- обовʼязково дізнайтеся у свого лікаря про хіміопрофілактику — це профілактичний прийом ліків, які запобігають розвитку малярії після укусу інфікованим комаром.
- уникайте місць скупчення комарів (заболочених територій, стоячих водойм, густих заростей трави чи чагарників поблизу води) особливо у вечірній та нічний час, коли їх активність найвища;
- тримайте вікна та двері зачиненими, якщо вони не оснащені протимоскітними сітками.