Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Масове флюорографічне обстеження серед загального населення для виявлення туберкульозу є неефективним
29.03.2018
13:00

Масове флюорографічне обстеження серед загального населення для виявлення туберкульозу є неефективним

За даними Центру медичної статистики МОЗ України, рівень захворюваності на туберкульоз знизився за 2017 рік на 5,5% у порівнянні з 2016 роком та становить на 63,9 на 100 тис. населення (зареєстровано 27121 нових випадків та рецидивів туберкульозу у 2017 році проти 28800 випадків у 2016 році).

Поширеність захворювання за 2017 рік становить 76,6 на 100 тис. населення, тобто станом на 01.01.2018 налічувалось 32492 хворих на активний туберкульоз.

Проблемним питанням залишаються низькі результати лікування туберкульозу: ефективність лікування серед нових випадків і рецидивів становить 74,2% (ціль ВООЗ – не менше 85%), ефективного лікування мультирезистентного туберкульозу складає 46% (ціль ВООЗ – не менше 85%).

Незважаючи на загальну тенденцію щодо зниження захворюваності, актуальними є проблеми недовиявлення туберкульозу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 20% випадків туберкульозу в Україні залишаються недовиявленими.

Практика загального проведення масових флюорографічних обстежень серед здорового населення для виявлення туберкульозу залишилась в Україні спадком від радянської системи охорони здоров’я і на даний момент є неефективною, високозатратною та недоцільною з економічної точки зору.

Щорічно проводиться  близько 16,5 млн флюорографічних обстежень серед осіб старше 15 років, проте рівень виявлення даним методом становить 0,4-0,6 на 1000 обстежених осіб (виявлено близько 10 000 нових випадків туберкульозу, проте у більшості із них були симптоми туберкульозу при детальному опитуванні, просто вони не зверталися за меддопомогою). При цьому для виявлення 1 хворого на туберкульоз необхідно в середньому обстежити 1500 – 2000 здорових осіб. Тобто кожного року обстежуються мільйони здорових осіб!

При цьому витрати на щорічний масовий флюорографічний скринінг складають близько 1 003 000 000 грн або 38 мільйонів доларів США (близько 16 млн досліджень з середньою вартістю 1 флюорографічного обстеження близько 50 грн або 2 долари США). Звичайно, ці кошти можна було б використати на заходи боротьби з туберкульозом, засновані на доказах та орієнтовані на потреби пацієнтів з туберкульозом.

За рекомендаціями ВООЗ, більш доцільним є використання рентгенофлюорографічного методу обстеження у групах високого ризику захворювання на туберкульоз, які визначені для кожної країни з урахуванням особливостей.

В Україні перелік груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз, які потребують щорічного обстеження на наявність туберкульозу, визначений наказом МОЗ від 15.05.2014  № 327 «Про виявлення осіб, хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу» (це, наприклад, особи, які контактували з хворими на туберкульоз, з ослабленою імунної системою, ВІЛ-інфіковані, які перебувають за межею бідності, безробітні тощо).

Тобто, згідно з цим наказом, Міністерство охорони здоров’я ще з 2014 року рекомендувало  проводити флюорографічне обстеження та інші види обстеження за наявності симптомів туберкульозу та ризиків щодо захворювання на туберкульоз за результатами опитування сімейним лікарем (Анкета виявлення симптомів туберкульозу). Це відповідає Протоколу надання медичної допомоги при туберкульозі.

Проте на регіональному рівні інколи продовжується неефективна практика щорічного флюорографічного скринінгу, але при цьому не налагоджена на належному рівні робота з групами підвищеного ризику, в яких виявлення туберкульозу в десятки разів вище, ніж серед загального населення.

Таким чином, сьогодні у разі наявності симптомів туберкульозу або віднесення до групи підвищеного ризику необхідно звернуся до сімейного лікаря для подальшого обстеження, в тому числі при використанні рентгенофлюорографічного методу обстеження.

Інші новини