Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Майбутнє без туберкульозу
28.03.2025
12:20

Майбутнє без туберкульозу: експерти і партнери визначили пріоритетні напрямки діяльності та спільні кроки в подоланні ТБ

У рамках місяця подолання туберкульозу в Києві відбулася робоча нарада «Майбутнє без туберкульозу — синергія зусиль та рішучих дій» за участі представників Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» (ЦГЗ), Національної служби здоров’я України (НСЗУ), Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВС України», Командування Медичних сил ЗСУ, ДП «Електронне здоров’я», керівників регіональних фтизіопульмонологічних центрів, партнерів.

Мета заходу — скоординувати зусилля в подоланні туберкульозу (ТБ) на національному та регіональному рівнях із залученням усіх зацікавлених сторін, оцінити прогрес та виявити слабкі місця, визначити пріоритетні напрямки діяльності на регіональному рівні.

Вітаючи учасників, представниця Департаменту громадського здоров’я МОЗ України Світлана Алексенко зауважила, що навіть в умовах повномасштабної збройної агресії Україна продовжує боротися з викликами, в тому числі з туберкульозом, докладаючи максимальних зусиль. Представниця відзначила значний прогрес у боротьбі з туберкульозом, зокрема в нормотворчому полі: Законом України «Про подолання туберкульозу в Україні» вперше на законодавчому рівні закріплено багатогалузевий і міжсекторальний механізм боротьби з ТБ, що залучає до процесу не лише систему охорони здоровʼя, а й міністерства, відомства, парламентарів, бізнес, громадськість; була затверджена і ефективно реалізується Стратегія розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню; напрацьовуються нові документи та кроки для їх реалізації. 

Про стратегічні напрями, виклики та інноваційні підходи у подоланні туберкульозу розповіла завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України Яна Терлеєва. 

Серед головних напрямів роботи, передбачених планом діяльності на 2025 рік, вона відзначила:

  • реалізацію заходів стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги й державної стратегії у 2024–2026 рр. у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 р.;
  • оновлення національних стандартів меддопомоги «туберкульоз»;
  • продовження вдосконалення нормативної бази;
  • впровадження Дорожньої карти з подолання туберкульозу серед дітей та підлітків;
  • розширення доступу до профілактики ТБ (застосування нових шкірних тестів та тестів вивільнення гамма-інтерферону);
  • впровадження нового операційного дослідження щодо профілактичного лікування туберкульозу контактних осіб з людиною, в якої  лікарсько-стійкий туберкульоз зі стійкістю до фторхінолонів;
  • затвердження Дорожньої карти з удосконалення послуг медикопсихосоціального супроводу;
  • розширення доступу до ШІ та ще ціла низка важливих рішень і дій.

Підсумовуючи, Яна Терлеєва відзначила героїзм медиків в умовах війни і закликала колег об’єднати й посилити зусилля в боротьбі з ТБ з урахуванням усіх ризиків, що виникають у таких умовах.

Про реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування за напрямом туберкульоз, про виклики та перспективи, що виникають у процесі роботи розповів представник Департаменту стратегії універсального охоплення населення медичними послугами НСЗУ Вадим Жирома.

Експертка з питань туберкульозу ЦГЗ Ольга Сакальська поінформувала про стан реалізації заходів державних стратегій у сфері подолання туберкульозу.

За підсумками обговорень учасники заходу визначать пріоритетні напрямки діяльності на регіональних рівнях та можливість реалізації спільних кроків у боротьбі з туберкульозом. 

 

Інші новини