Протидія ВІЛ-інфекції на рівні мультидисциплінарних команд: результати 2024-го та плани на 2025 рік
Представники Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) та мультидисциплінарних регіональних команд (МДК) обговорили результати 2024 року з протидії ВІЛ-інфекції та планування роботи на 2025 рік під час зустрічі фахівців МДК у Києві 25–26 листопада.
У вступному слові заступниця Генерального директора Центру громадського здоров’я Ольга Гвоздецька наголосила на важливості роботи профільних фахівців у протидії ВІЛ-інфекції: «Попри всі труднощі, пов’язані з війною, нам вдається не лише утримувати відповідь на епідемію ВІЛ-інфекції, а й поліпшувати показники протидії ВІЛ, здобувати продуктивні результати». Відтак пані Гвоздецька закликала колег до щирої дискусії, щоб визначити чіткі пріоритети на наступний рік.
Фахівець із питань лікування ВІЛ-інфекції Центру США з контролю та профілактики захворювань (CDC) Петро Мартинов відзначив ефективну роботу українських фахівців із протидії ВІЛ-інфекції: «Незважаючи на безперервні атаки ворога, відключення електроенергії, проблеми з людським ресурсом, фахівці в Україні щоденно ефективно і якісно продовжують виконувати свої обов’язки». Пан Мартинов відзначив вагомі досягнення в боротьбі з ВІЛ-інфекцією в Україні: зросло охоплення населення тестуванням; збільшилась кількість пацієнтів, залучених до медичного нагляду, а також частка пацієнтів, які отримують препарати на тривалий час: 3–5, шість і більше місяців; зменшилось число пацієнтів, які переривають терапію; поліпшилась ефективність лікування. «За кожним із наведених індикаторів стоять десятки тисяч доль наших пацієнтів. Ми прагнемо, щоб пацієнти мали менше стигми, отримували вчасно ліки, турбувалися про власне здоров’я», — наголосив представник CDC.
Представниця ВООЗ в Україні Олександра Стрижевська закликала колег проаналізувати роботу за минулий рік, зокрема в частині реалізації інноваційних підходів у сфері профілактики ВІЛ-інфекції, для врахування цих даних у плануванні на наступний рік, і запевнила учасників зустрічі у незмінній підтримці ВООЗ.
Керівниця відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ Лариса Гетьман розповіла про стан реалізації рекомендацій попередніх зустрічей з питань діагностики, лікування та профілактики ВІЛ-інфекції та наголосила на посиленні контролю за виконанням цих рекомендацій задля досягнення ключових цілей Державної стратегії з протидії ВІЛ, вірусним гепатитам та туберкульозу.
Учасники зустрічі розглянули основні тренди епіднагляду за ВІЛ-інфекцією в Україні за підсумками 2023–2024 років, відзначивши, зокрема, суттєве збільшення обсягів тестування на ВІЛ серед загального населення, позитивну тенденцію в залученні людей з ВІЛ до медичного нагляду, а також окреслили проблеми щодо охоплення тестуванням на ВІЛ серед ключових груп населення. Крім того, було обговорено стан впровадження системи доконтактної профілактики (ДКП) ВІЛ-інфекції в Україні та основні здобутки в даному напрямку: розширення мережі з ДКП, впровадження застосування ін’єкційного препарату тривалої дії каботегравіру (CAB-LA) для доконтактної профілактики ВІЛ, посилення співпраці з партнерами.
Також учасники заходу обговорили стан надання антиретровірусної терапії (АРТ), розглянули ефективні практики залучення пацієнтів до АРТ, визначили пріоритетні напрямки роботи на наступний рік на національному та регіональному рівнях.