Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
27.01.2022
17:17

Рівень охоплення щепленнями в Україні зберігається на рівні 80% — навіть цього виявилося недостатньо для безпеки громадського здоров’я

Другий рік поспіль в Україні зберігається стабільне охоплення рутинними щепленнями дітей на рівні 80%.

У 2021 році, як і у 2020 через запровадження карантинних обмежень у зв'язку з пандемією COVID-19, у першій половині року значно погіршилися показники імунізації. Відтак, за показниками за 6 місяців 2021 року, до кінця року прогнозоване охоплення щепленнями мало сягнути лише 70%. Проте вдалося вийти на рівень попередніх років і досягти показника 80%.

Цього виявилося не достатньо для безпеки громадського здоров’я, адже у жовтні 2021 року в Україні зафіксували спалах поліомієліту, а вже в січні 2022 року виявили другий випадок захворювання.

Відтак, у 2021 році лише 80,1% дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини для профілактики поліомієліту. Майже такий же показник — 80,5% — серед дітей віком до 18 місяців. Серед дітей 6 років охоплення становило 78,4%, і ще менше — 76,1% дітей — було вакциновано й у віковій групі 14 років.

Аби не допустити розповсюдження поліомієліту в Україні затверджено план реагування. Усі діти до 6 років, які пропустили щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, — повинні його надолужити.

До того ж залишається значний спад у вакцинації проти дифтерії та правця серед дітей віком 6, а також дорослих. Дорослим необхідна ревакцинація від дифтерії і правця кожні десять років. Через велику кількість невакцинованих людей в Україні існує загроза поширення дифтерії серед населення.

Сьогодні, коли розмови точаться лише про вакцинацію від COVID-19, — важливо не забувати про рутинну імунізацію дітей за віком. Вакцинація під час пандемії COVID-19 є безпечною. Будь-які переривання планової імунізації навіть на короткий період призводять до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій.

Закликаємо батьків надолужити пропущені щеплення дітей за віком, усвідомлювати та співставляти ризики й переваги вакцинації. Сучасні вакцини є безпечними та ефективними і здатні захистити кожну людину від інфекційних захворювань, ускладнення від яких можуть вартувати життя.

В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують державним коштом.

Вакцинація — єдиний спосіб захиститися від потенційно смертельних недуг і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я загалом. Щороку вакцинація рятує 2–3 млн людей в усьому світі від небезпечних захворювань та щороку запобігає 1,5 млн летальних випадків унаслідок інфекційних хвороб.

Інші новини