
Щеплення від вірусу папіломи людини, комбіновані вакцини та інші нововведення — у МОЗ обговорили зміни до Календаря профілактичних щеплень з 2026 року
У Міністерстві охорони здоров’я України відбулася фінальна експертна зустріч щодо змін у Календарі профілактичних щеплень, які планують запровадити з 2026 року. Ці зміни вже пройшли громадське обговорення та отримали погодження центральних органів виконавчої влади. Наразі завершено процедуру державної реєстрації фіналізованого варіанту змін в Міністерстві юстиції, очікується офіційна публікація.
Ключовою зміною стане внесення у Календар профілактичних щеплень обов’язкової однократної вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат 12-13 років безоплатно. Якщо зміну затвердять, вакцину закуповуватимуть коштом державного бюджету, а також зможуть отримувати через міжнародні програми імунізації.
Інша зміна стосується схеми вакцинації проти вірусного гепатиту B: щеплення рекомендують проводити за графіком 2–4–6–18 місяців. Це дозволить застосовувати сучасні комбіновані вакцини (АКДП+Hib+ВГB), які одночасно захищають від кількох інфекцій, зменшуючи для дитини кількість уколів та візитів до лікаря. За чинним календарем щеплення проти гепатиту B роблять у перший день життя, потім у 2 та 6 місяців.
Крім цього, планують змінити графік вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК): друге щеплення робитимуть дітям у віці 4 років замість 6 років. Це дозволить захистити дітей у більш ранньому віці, а це особливо актуально з огляду на ризики спалаху кору.
Щеплення БЦЖ, яке захищає від туберкульозу, пропонують проводити вже через 24 години після народження замість 3–5 доби життя. Також дітям до 9 місяців вакцинацію БЦЖ здійснюватимуть без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульозу..
«Зміни, які запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Серед змін пропонується використання комбінованих вакцин — це дозволить скоротити кількість ін’єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків. Також передбачена і зміна вакцинації за віком: проведення другого щеплення проти кору не в 6, а у 4 роки та інші зміни які дозволять, з огляду на аналітичні дані, захистити дітей від інфекційних захворювань якомога раніше», — зазначив заступник міністра - головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Учасники зустрічі обговорили фінальні пропозиції та домовилися про спільну подальшу роботу для підготовки та впровадження змін з 2026 року. У нараді взяли участь представники Комітету Верховної Ради України з медичної допомоги та медичного страхування, НСЗУ, МЗУ, ЦГЗ, НТГЕІ, експерти ВООЗ, ЮНІСЕФ, Національного Інституту Раку, Інституту епідеміології ім. Л.В. Громашевського НАМН, Держлікслужби, ДЕЦ МОЗ України, а також представники регіональних ЦКПХ та департаментів охорони здоров’я.
Нагадаємо, що Проєкт змін до наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» був винесений на громадське обговорення на початку 2025 року. У розробці змін враховувалися міжнародні рекомендації та пропозиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1) та були представлені для ознайомлення у порівняльній таблиці.