Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Щорічна зустріч лабораторних фахівців: обмін досвідом та планування роботи
03.12.2024
09:25

Щорічна зустріч лабораторних фахівців: обмін досвідом та планування роботи

28–29 листопада у Києві відбулася щорічна робоча зустріч регіональних лабораторних фахівців з діагностики туберкульозу, організована Центром громадського здоров’я (ЦГЗ).

Захід став платформою для обговорення актуальних викликів, підбиття підсумків роботи лабораторної мережі та визначення стратегічних напрямів розвитку для збереження і підвищення якості лабораторних досліджень.

У зустрічі взяли участь представники ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України», Національного наукового центру фтизіатрії, пульмонології та алергології імені Ф.Г. Яновського, регіональних лабораторій з діагностики туберкульозу МОЗ і ДКВСУ, Супранаціональної лабораторії з діагностики туберкульозу ВООЗ та міжнародних організацій.

Відкриваючи захід, заступник Генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Олексій Даниленко наголосив на важливості розвитку лабораторної мережі з діагностики туберкульозу, яка залишається ключовим елементом у боротьбі з ТБ. Він також відзначив вагомий внесок лабораторних фахівців, які попри складні обставини, забезпечують проведення якісних досліджень, що стають основою для ефективного лікування тисяч пацієнтів.

Під час обговорень фахівці відзначили суттєвий крок у вдосконаленні системи діагностики туберкульозу. Так, референс-лабораторія Центру:

  • отримала акредитацію ISO 15189, підтвердивши свою відповідність міжнародним стандартам якості;

- валідувала та впровадила тестування медикаментозної чутливості до нового препарату «Претоманід», зробивши його частиною рутинної практики на національному та регіональному рівнях;

- організувала зовнішню оцінку якості за всіма методами, що використовуються у рутинній практиці для регіональних лабораторій з діагностики ТБ;

- спільно з Супранаціональною лабораторією з діагностики ТБ оновила програму зовнішньої оцінки якості (ЗОЯ) для лабораторій з діагностики туберкульозу першого рівня, що виявляють ТБ на системі GeneXpert, використовуючи стандартизоване штучне мокротиння. Охоплено ЗОЯ 175 лабораторій.

Крім того, на національному рівні впроваджено молекулярний метод діагностики — секвенування нового покоління, що дозволить швидко й точно виявляти туберкульоз, зокрема лікарсько-стійкі форми; запущено програму автоматизованого обміну даними через платформу GeneXpert GXAlert для спрощення роботи лабораторій і прискорення передачі результатів клініцистам; вдосконалено нормативну базу.

Водночас фахівці визначили такі пріоритетні напрями для розвитку:

  • впровадження повногеномного секвенування для моніторингу резистентності;
  • акредитація регіональних лабораторій відповідно до ISO 15189;
  • створення центру моніторингу лікарської стійкості, який дозволить оперативно відстежувати епідеміологічні кластери резистентних штамів;
  • розширення доступу до інноваційних технологій для всіх рівнів лабораторій.

Щорічна зустріч регіональних лабораторних фахівців з діагностики ТБ вкотре довела, що попри виклики, українська лабораторна мережа з діагностики туберкульозу є взірцем професіоналізму, інноваційності та стійкості. 

За успішне проходження міжнародної зовнішньої оцінки лабораторних досліджень туберкульозу міжнародний експерт Супранаціональної лабораторії з діагностики ТБ Всесвітньої організації охорони здоров’я Євген Сагальчик вручив відповідний сертифікат референс лабораторії Центру громадського здоров’я. Крім того, усі регіональні лабораторії з діагностики ТБ отримали сертифікати за успішне проходження зовнішньої оцінки якості у 2024 році, що організувала референс-лабораторія Центру.

Визнання на міжнародному рівні, нові методики та стандарти свідчать про те, що Україна впевнено рухається вперед у створенні системи охорони здоров’я, яка відповідає найвищим світовим стандартам.

Інші новини