Стратегії подолання епідемії ВІЛ\СНІД: засідання координаційної ради ЮНЕЙДС
З 30 червня по 2 липня 2015 року у Женеві, Швейцарія відбулося 36-е засідання Координаційної ради Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС) для обговорення стратегій прискореного способу досягнення амбітних цілей подолання глобальної епідемії ВІЛ/СНІДу до 2030 року.
Згідно цілей ЮНЕЙДС на 2030 рік 90% людей, які живуть з ВІЛ, мають знати свій ВІЛ-позитивний статус; 90% людей, які живуть з ВІЛ, мають отримати доступ до послідовної антиретровірусної терапії (АРТ); 90% осіб на АРТ мають бути забезпечені тривалою вірусною супресією.
Учасники заходу обговорили прогрес у реалізації цілей за період 2011-2015 роки, оновлене позиціонування проблеми ВІЛ/СНІД на період після 2015 року, а також звіт з оновлення і розширення Стратегії ЮНЕЙДС в контексті періоду 2016-2021 років.
Офіційну Делегацію України представляли Постійний представник України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Юрій Клименко, директор ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України» професор Наталія Нізова, співробітник Відділення ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Ксенія Коваль. У засіданнях Координаційної ради також взяли участь члени офіційної делегації від України виконавчий директор МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ\СНІД в Україні» Андрій Клєпіков та представник БО "Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ" Сергій Дмитрієв.
В рамках засідання координаційної ради окремий тематичний сегмент було присвячено темі ВІЛ-інфекції в контексті надзвичайних ситуацій, оскільки за оцінками ЮНЕЙДС станом на 2006 рік 1,8 мільйона чоловік, що живуть з ВІЛ (5,4% від загальносвітового обсягу) , постраждали від конфліктів, стихійного лиха або переміщення. З 2006 по 2015 рік загальна кількість переміщених осіб в наслідок надзвичайних ситуацій збільшилась на 24%. Для України важливість цього питання є надзвичайною, оскільки в наслідок військових дій на південному сході України тисячі ВІЛ-інфікованих осіб на окупованих територіях залишились без відповідного медичного супроводу та наражаються на небезпеку переривання АРВ-терапії.
Провідні експерти у протидії ВІЛ/СНІД обговорили нові підходи до фінансування в умовах надзвичайних ситуацій, в тому числі пошук гнучкого фінансування і виділення внутрішнього раннього фінансування для попередження переривання терапії та поширення епідемії в зв’язку з переміщенням населення, постраждалого від гуманітарних катастроф та військових конфліктів.