Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Тиждень боротьби з вірусними гепатитами розпочався в Україні 
28.07.2025
17:01

Тиждень боротьби з вірусними гепатитами розпочався в Україні 

28 липня, у Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами (ВГ), в Україні розпочався тематичний Тиждень боротьби з ВГ, спрямований на інформування людей про вплив цих хвороб на громадське здоров’я, а також заходи профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Цього дня представники Міністерства охорони здоровʼя України, Центру громадського здоровʼя, Медичних закупівель України, Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб та ГО “Академії сімейної медицини”, провели спільний прес-брифінг, присвяченій темі боротьби з вірусними гепатитами.

Вірусні гепатити  (ВГ) залишаються однією з актуальних проблем громадського здоров’я у всьому світі. Україна — не виняток. Станом на 1 липня 2025 року, на лікуванні від вірусного гепатиту В (ВГВ) перебуває 5 590 осіб, з них 125 дітей;  4 199 осіб перебувають на лікуванні від вірусного гепатиту С (ВГС), з них 12 – діти, лікування від ВГС завершили цьогоріч 3 783 людини.

Начальник відділу профілактики інфекційних захворювань Міністерства охорони здоровʼя України Олександр Заіка під час брифінгу зазначив про те, що українці повинні звернути увагу на своє здоров’я та пройти вакцинацію проти вірусу гепатиту В.

Окремо представник міністерства зупинився на важливості вакцинації від гепатиту В, особливо для дітей та медичних працівників. Він наголосив, що вакцинація є найефективнішим засобом профілактики від ВГ. “В Україні контрольована ситуація з поширенням цього вірусу. Однак, варто згадати про вакцинацію. Важливо вчасно діагностувати хворобу і отримати лікування, але краще їй запобігти. Україна йшла до вакцинації з 2002 року, коли в національну програму було введено цю вакцину. Зараз вона доступна для всіх українців, особливо, для дітей», — наголосив Олександр Заіка. При цьому він закликав українців перевірити свій вакцинальний статус,  звернутися до лікаря і отримати щеплення.  

Фахівчиня з управління та протидії вірусним гепатитам та опіоїдної залежності Центру громадського здоров’я МОЗ України Ірина Скрипка акцентувала увагу на тому,  що поширеність ВГС в Україні є високою і складає близько 5% від населення України станом на 2019 рік,  з них хронічним вірусним гепатитом С хворіє близько 3,5%. “Завдяки посиленому епіднагляду, розширенню доступу до тестування і діагностики ВГ, лікування ВГ Україна на сьогодні  продовжує шлях до елімінації ВГ”, - зауважила фахівчиня ЦГЗ. 

Для наближення до пацієнта послуг з тестування та лікування ВГ активно розбудовується широка мережа децентралізації, це означає, що пацієнт може звернутися до найближчого медзакладу  і отримати лікування там, де йому зручно. Цьогоріч оновлено Стандарт медичної допомоги “Вірусний гепатит С у дорослих”, “Вірусний гепатит С у дітей”, який значно спрощує підхід у лікуванні ВГС, зберігаючи при цьому його ефективність.

Відповідно до цілей оперативного плану заходів з метою елімінації ВГВ і ВГС цьогоріч планується залучити на скринінг щонайменше 800 тис. пацієнтів на ВГВ і понад 2 млн на ВГВ; доступом до лікування мають бути забезпечені близько 10 тис. пацієнтів з ВГВ і щонайменше 45 тис. — з ВГС. 

Ірина Скрипка наголосила, що навіть із початком повномасштабного вторгнення рф Україна не зупинялась у забезпеченні пацієнтів ліками. Закупівля та постачання ліків для лікування ВГВ і ВГС триває — протягом 2025 року до медзакладів буде поставлено  42 тисячі повних тримісячних  курсів лікарських засобів для лікування ВГС. 

Заступниця генерального директора з управління поставками ДП «Медичні закупівлі України» Вікторія Ткаленко повідомила, що державні закупівлі у 2024–2025 роках забезпечили покриття потреб закладів охорони здоров’я у ключових препаратах для лікування гепатитів. У 2024 році МЗУ придбали 100% доведених МОЗ позицій. Цього року поставки йдуть за планом, триває розподіл ліків до медичних закладів. Станом на 24 липня, розвезено у лікарні близько 50% від придбаної минулоріч кількості препаратів для лікування ВГС, поставлені 100% тест-систем для виявлення маркерів ВГВ і ВГС, та всі препарати, що були закуплені за кошти державного бюджету для лікування ВГВ. Водночас за рахунок коштів бюджету 2025 року також придбані ключові препарати для лікування вірусних гепатитів, поставки яких очікуються до кінця листопада 2025 року та до кінця січня 2026 року, а поставки тест-систем для діагностики очікуються до кінця серпня поточного року. 

Завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ Наталія Бугаєнко акцентувала увагу на важливості профілактики вірусних гепатитів, зокрема, гепатиту А та Е, яким можна запобігти дотримуючись елементарних заходів гігієни. “Для найбільш вразливих категорій населення — тих, хто проживає на ендемічних територіях України, люди, які подорожують до ендемічних територій, а також працівників сфери громадського харчування чи водоканалів, військовослужбовців, пожежників —  рекомендована вакцинація від гепатиту А”, — зауважила Наталія Бугаєнко. 

Завідувачка відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олеся Погорєлова розповіла про активну роботу фахівців ОЦКПХ, які долучилися до профілактики ВГ у регіонах. В області працює мобільна амбулаторія, що надає послуги з профілактики та скринінгу на ВГ, ВІЛ-інфекцію, туберкульоз та інфекції, що передаються статевим шляхом. З початку року здійснено 54 виїзди до 57 населених пунктів. проведено тестування понад 1300 осіб. За результатами тестування пацієнтів скеровують для подальшого обстеження до сімейного лікаря.

На важливості інтеграції послуг тестування на ВГ у практику сімейної медицини, а також на потребі подолання стигми й підвищення обізнаності населення про ВГ наголосила лікарка загальної практики-сімейної медицини, членкиня Академії сімейної медицини Аліна Сенатова. Вона також розповіла про можливості тестування на вірусні гепатити B і C на рівні первинної медичної допомоги. Підсумовуючи, Аліна Сенатова зауважила, що вірусні гепатити можуть стосуватися кожного. Тому закликала українців пройти тестування на гепатити В і С, дізнатися свій статус і за потреби розпочати лікування, яке в Україні доступне безоплатно.

Упродовж тижня боротьби з вірусними гепатитами в регіонах України пройде низка активностей, спрямованих на підвищення обізнаності людей про ВГ, а також триватимуть заходи щодо профілактики та лікування цих хвороб.
 

Інші новини