Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
У 2021 році понад 4 тисячі дітей інфікувалися ротавірусом: від недуги страждає майже кожна дитина до досягення 5-річного віку
03.02.2022
16:06

У 2021 році понад 4 тисячі дітей інфікувалися ротавірусом: від недуги страждає майже кожна дитина до досягення 5-річного віку

Ротавіруси є найбільш поширеною причиною важких діарейних захворювань у дітей молодшого віку в усьому світі.

За весь 2021 рік в Україні було зареєстровано 4 158 випадків ротавірусного ентериту, з них 4 045 — у дітей. Зокрема, захворіли 467 дітей віком до 1 року, 2 557 дітей віком 1–4 роки, 813 дітей у віці 5–9 років, 177 дітей віком 10–14 років, 31 дитина у віці 15–17 років. Серед дорослих зареєстрували 113 випадків захворювання. 

Зокрема, у 2021 році зареєстрували 20 спалахів ротавірусного ентериту, унаслідок яких постраждали 158 людей, з них 154 дитини. Найчастіше спалахи виникали в дитячих дошкільних закладах — 17 (85%), решта спалахів ротавірусного ентериту сталися в інших організованих колективах — 3 (15%), а саме: у школі, дитячому оздоровчому закладі та соціальному центрі — по 1 (5%).

Нагадаємо, ротавірусна інфекція (ротавірусний ентерит) — хвороба вірусного походження, що є найчастішою причиною тяжкої діареї, нерідко смертельної, особливо в немовлят і маленьких дітей.

Майже кожна дитина у світі до досягнення 5-річного віку інфікується ротавірусом принаймні один раз.

Ротавірус дуже заразний, захворіти можна після потрапляння до організму менше 100 вірусних частинок.

Джерелом ротавірусів є людина. Інфікування відбувається фекально-оральним шляхом як безпосередньо, так і під час контакту з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо, а також під час приймому їжі.

Симптоми захворювання переважно з’являються через 2 дні й часто починаються із блювання. Потім настає часта діарея, що триває протягом чотирьох-восьми днів. Також характерна субфебрильна температура (37–37,5ºС). Особливо небезпечними для немовлят і маленьких дітей можуть бути додаткові симптоми, такі як втрата апетиту, зневоднення.

Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає насамперед боротьбу зі зневодненням.

Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни.

Вакцина захищає від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо дві або три дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин.

В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом.

ВООЗ рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку.
 

Статистичну інформацію про поширеність в Україні окремих інфекційних хвороб, яка щомісячно оновлюється, можна переглянути тут.

Ризики для громадського здоров’я, які щотижнево оновлюються, можна переглянути тут.

Інші новини