
Зменшення допомоги — призведе до зростання епідемії ВІЛ
16 травня 2025 року до Всесвітнього дня памʼяті людей, які померли від СНІДу , що відзначається щорічно у третю неділю травня, найбільша пацієнтська організація БО «100 % Життя» провела акцію «Зменшуєш допомогу — посилюєш епідемію ВІЛ » («Cut AID — Raise AIDS»).
У День пам'яті жертв СНІДу активісти по всьому світу не тільки вшановують памʼять померлих від захворювання людей, а й говорять про життя. Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за поширеністю ВІЛ-інфекції. Проте сьогодні з ВІЛ можна жити. Про життя та виклики через війну та зменшення програм фінансування на ВІЛ говорили активісти біля меморіалу «Червона стрічка» в Києві.
“Вже понад три роки від початку повномасштабного вторгнення ми і партнери робимо все можливе і неможливе, щоб не втрати досягнення, за які боролись роками. Я щоденно залежу від лікування, так само як і 116 тис українців з ВІЛ, які сьогодні мають доступ до терапії. Очевидно одне, незалежно від мінливості політичних процесів та інших викликів, життя має лишатись пріоритетом номер один. Ми, як найбільша пацієнтська організація, зробимо все, аби голос людей, які живуть з ВІЛ був чутний і врахований”, — Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя».
На жаль, цього року програми з ВІЛ опинились під загрозою не лише через повномасштабну війну росії в Україні, а й через складну міжнародну політику і глобальне зменшення фінансування. Перед всіма партнерами стоїть виклик зберегти досягнення, які здобувались роками протидії епідемії ВІЛ.
Цьогорічна кампанія до Дня пам'яті в Україні проходить під гаслом « Cut AID — Raise AIDS» , тим самим активісти підкреслюють, що питання здоров'я — мають лишатись в пріоритеті всіх глобальних процесів. Протидія ВІЛ (одному з найбільших викликів останніх десятиліть), де вдалось досягти неймовірного прогресу — має лишатись в пріоритеті. Не можна втрати роки прогресу і ризикувати життями тисяч людей.
Наразі тестування на ВІЛ, програми профілактики і лікування ВІЛ-інфекції лишаються доступними. АРВ-терапія є пожиттєвою і безоплатною для пацієнтів.
“Сьогодні ми вшановуємо пам’ять тих, чиє життя забрав СНІД, і водночас нагадуємо собі, що боротьба триває. Наш обов’язок — зробити все можливе, щоб зберегти життя тих, хто живе з ВІЛ. Це 116 730 людей, які мають доступ до лікування і потребують підтримки з боку суспільства. Памʼятаємо всіх, хто втратив життя; вдячні всім, хто поруч у справі порятунку людей”, - наголосив Генеральий директор Центру громадського здоровʼя, доктор медичних наук Михайло Росада.