АМКУ визнав оманливими твердження про меншу шкідливість IQOS
6 лютого 2025 року в інформагентстві «Укрінформ» відбулася пресконференція, присвячена рекомендаціям Антимонопольного комітету України (АМКУ, Комітет) для ТОВ «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн» щодо поширення неправдивої інформації про безпечне куріння пристроїв IQOS, порівняно зі звичайними сигаретами. Учасники, серед яких були представники Центру громадського здоров’я, обговорили значення цього рішення АМКУ для захисту здоров’я молоді. Ініціатором і організатором заходу виступила ГО «Життя».
АМКУ підтвердив, що неточними є твердження «IQOS виділяє на 95% менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами» та «Повний перехід на IQOS становить менший ризик для здоров’я, ніж продовження куріння», і що інформація, вказана в них, вводить споживачів в оману.
Комітет зобов’язав Філіп-Морріс припинити поширення неправдивої інформації про IQOS та
стіки (тютюнові вироби), з якими вони використовуються, а також інформувати споживачів без введення їх в оману.
«З 2017 року споживання ТВЕН серед споживачів тютюнових та нікотинових виробів зросло з 0% до 23%, тоді як вживання традиційних сигарет повільно знижується, проте все ще залишається на найвищому рівні серед усіх типів тютюнових виробів. Водночас серед молоді віком 18–29 років популярність ТВЕН та електронних сигарет є найвищою. Це чітко вказує на необхідність регулювання новітніх тютюнових та нікотинових виробів на рівні з традиційними сигаретами, включно з оподаткуванням. Адже наша мета — створити такі умови, аби діти та молодь взагалі не починали вживати шкідливу тютюнову та нікотинову продукцію, яка призводить до формування стійкої залежності», — наголосив Олександр Юрченко, заступник генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ), яка також надавала свої дані на запит АМКУ, повідомила, що немає достатніх доказів про меншу шкідливість тютюнових виробів для нагрівання порівняно зі звичайними.
ВООЗ наголошує, що всі форми вживання тютюну, включаючи нагрівальні пристрої, шкодять здоровʼю через токсичність та канцерогени. Дослідження підтверджують, що в тютюнових виробах для нагрівання вміст понад 20 шкідливих і потенційно шкідливих хімічних речовин більший, ніж у сигаретному димі.