
Центр громадського здоров’я провів навчання для лікарів-епідеміологів щодо епідеміологічного розслідування спалахів вакцинокерованих інфекцій
Центр громадського здоров’я (ЦГЗ) за участю представників Всесвітньої організації охорони здоров’я провів навчальні тренінги для епідеміологів обласних центрів контролю і профілактики хвороб щодо основних аспектів епідеміологічного розслідування спалахів вакцинокерованих інфекцій (ВКІ) переважно з повітряним та крапельним шляхами передачі.
Тренінги пройшли у два етапи. Метою навчань було поглиблення знань та вдосконалення практичних навичок у сфері епідеміологічного розслідування спалахів ВКІ, з акцентом на інфекції, що передаються повітряним та крапельним шляхами (кір, краснуха, епідемічний паротит, дифтерія, кашлюк, пневмококова інфекція, інфекція, спричинена Haemophilus influenzae, грип, COVID-19).
Учасники заходу ознайомилися з поточною епідемічною ситуацією щодо ВКІ, проєктом національних рекомендацій щодо епідрозслідувань ВКІ, здійсненням інфекційного контролю, а також з особливостями лабораторної діагностики бактеріальних і вірусних ВКІ.
Ключові теми тренінгів:
- Огляд епідемічної ситуації з ВКІ в Європі та Україні;
- Результати оцінки епідеміологічного нагляду за окремими ВКІ;
- Практичні аспекти реагування на спалахи;
- Лабораторна діагностика ВКІ вірусної та бактеріальної етіології;
- Грип, COVID-19 і сезонна вакцинація;
- Щеплення за епідемічними показаннями;
- Роль інфекційного контролю у стримуванні спалахів ВКІ.
На практичних заняттях учасники мали можливість вдосконалити навички виявлення спалахів, збору та аналізу інформації при проведенні епідеміологічних розслідувань, інтерпретації даних та взаємодії між службами. Учасники відзначили практичну цінність тренінгу, особливо в частині підходів до епідеміологічного розслідування в умовах обмежених ресурсів.
Підсумовуючи результати навчань, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ Наталія Бугаєнко зазначила, що тренінги стали ефективним майданчиком для обміну досвідом між представниками різних регіонів, актуалізації знань, обговорення викликів у сфері епідеміологічного нагляду, а також розвитку практичних навичок, необхідних для своєчасного виявлення, розслідування та стримування спалахів вакцинокерованих інфекцій. Надалі Центр планує продовжити проведення подібних навчань для працівників регіональних ЦКПХ та оновлення рекомендацій з епідрозслідування з урахуванням отриманого досвіду фахівців.