Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Чи можна уникнути діабету і як отримати ліки безоплатно у разі хвороби
14.11.2018
11:00

Чи можна уникнути діабету і як отримати ліки безоплатно у разі хвороби

14 листопада — Світовий день боротьби з діабетом.

У світі понад 425 млн людей живе з діабетом, в Україні — майже 1,3 млн, і ці показники щороку зростають. Лише 2017 р. вперше діагностували діабет у майже 104 000 українців — на 2% більше, ніж 2016 р. У Світовий день боротьби з діабетом розказуємо про типи та симптоми діабету, що робити для профілактики хвороби і як отримати ліки безоплатно у разі діабету І чи ІІ типу.

Що треба знати про діабет: типи, симптоми і профілактика

Діабет — це хронічне захворювання, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін (гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові).

Існують три основні типи діабету.

 1. Діабет І типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію для вашого тіла.
 2. Діабет ІІ типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
 3. Гестаційний діабет діагностують у період вагітності. Може бути наявний певний час і після народження дитини.

Симптоми діабету:

 • надмірне сечовиділення;
 • спрага;
 • постійне відчуття голоду;
 • втрата ваги;
 • постійне відчуття втоми;
 • погіршення зору.

Причини виникнення діабету І типу (інсулінозалежного) недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Водночас, достеменно відомо, що більшість випадків діабету ІІ типу пов’язана з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих правилах здорового способу життя:

 • підтримуйте вагу тіла у нормі;
 • приділяйте щонайменше 150 хв на тиждень регулярній фізичній активності;
 • дотримуйтеся здорового харчування, зменшуйте кількість цукру, насичених жирів і збільшуйте споживання клітковини — овочів та фруктів;
 • не куріть.

Докладно про типи, симптоми та можливі ускладнення діабету: https://bit.ly/2Dksf83.

Як здоровий спосіб життя зменшує ризики появи діабету: https://bit.ly/2JZLSDr.

Лікування діабету: як отримати ліки безкоштовно

Своєчасне діагностування та контроль діабету дають змогу попередити розвиток тяжких ускладнень. Люди з діабетом мають дотримуватися здорового харчування, підтримувати вагу в нормі та бути фізично активними. Крім того, їм необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.

Людям із діабетом І типу потрібна щоденна інсулінотерапія. Раніше процес забезпечення інсулінами залежав від конкретних чиновників, які закуповували інсуліни для області, та конкретних лікарів, які видавали ці ліки безпосередньо своїм пацієнтам. Тепер пацієнт приходить до лікаря і той призначає саме те і в тому обсязі, що потрібно пацієнту, а не змушений обирати з асортименту, який закупила область. Із рецептом від лікаря пацієнт іде до аптеки і там безкоштовно або із незначною доплатою отримує інсулін. Вартість аптеці відшкодовує держава з коштів платників податків. Більше немає ризику, що пацієнт отримає ліки, які йому не підходять або від яких у нього будуть тяжкі побічні ефекти.

Забезпечення інсулінами відбувається шляхом співпраці МОЗ України та місцевої влади. Дві третини відшкодування вартості інсулінів відбувається коштом державного бюджету, решту — мають дофінансовувати з місцевого.

Точна сума грошей, яка знадобиться, щоби пролікувати всіх, відома заздалегідь — завдяки електронному реєстру пацієнтів, які потребують інсулінотерапії. Реєстр діє вже майже два роки. Там зібрано інформацію про всіх учасників та складові програми відшкодування вартості інсулінів — про кожного лікаря, кожного пацієнта, кожну аптеку, кожен рецепт.

За допомогою реєстру можна дізнатися реальну кількість пацієнтів, правильно розрахувати потребу у ліках на рівні міста чи області, отже, ефективніше забезпечити тими препаратами інсуліну, які потрібні пацієнтам.

Як отримати інсулін пацієнтам, що потребують інсулінотерапії: https://bit.ly/2BsQYT3.

Докладно про новий принцип забезпечення лікуванням українців, які хворіють на інсулінозалежний діабет: https://goo.gl/3uXn8G.

Люди з діабетом ІІ типу приймають препарати для контролю рівня глюкози у крові. Такі препарати пацієнти отримують за програмою «Доступні ліки» — безоплатно або з незначною доплатою. Для цього пацієнт звертається до лікаря і отримує правильно виписаний рецепт. Обміняти рецепт на ліки можна у будь-якій аптеці, що уклала договір з місцевим органом влади (закладом охорони здоров’я), долучилася до програми і має наліпку «Доступні ліки». Участь у програмі зараз бере кожна третя аптека в Україні.

Програма поширюється лише на монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину). Переглянути повний список препаратів можна у чинному реєстрі: https://bit.ly/2PSNdl8.

Найближчим часом лікарі-ФОП (фізичні особи — підприємці), котрі здобули ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, також матимуть право виписувати рецепти на лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню в рамках програми «Доступні ліки».

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. Із початку 2018 р. за програмою «Доступні ліки» пацієнти отримали препарати за майже 14 млн рецептів на суму близько 700 млн грн. У 2019 р. на «Доступні ліки» передбачено 1 млрд грн. Переведення адміністрування програми до Національної служби здоров’я України не вплине на забезпечення пацієнтів ліками на цей час.

Докладніше про програму «Доступні ліки»: https://bit.ly/2J8bo7X.

Інші новини