Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Основна форма призначення антибіотиків — таблетована
20.02.2025
14:58

Основна форма призначення антибіотиків — таблетована

Багато людей бояться уколів чи інших інвазивних процедур і через це відкладають звернення до лікаря. А це призводить до несвоєчасного та менш ефективного лікування. Насправді сімейні лікарі призначають антибіотики у таблетованій або іншій формі для перорального застосування — цей спосіб введення такий же дієвий і водночас найменш травматичний для пацієнта порівняно з уколами та іншими ін’єкціями.

Які шляхи введення антибіотиків існують

Раніше Центр громадського здоров’я писав, які існують способи введення антибіотиків. Ін’єкційний спосіб (уколи) використовується тільки за крайньої потреби. Це регламентується, зокрема, Стандартом «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів» (наказ МОЗ України №1513 від 23 серпня 2023 року).

Відповідно до Стандарту, основні способи їх введення:

  • пероральний (ентеральний) — через рот;
  • внутрішньовенний — безпосередньо в кров;
  • внутрішньокістковий — у рідкісних клінічних випадках;
  • інгаляційний — у специфічних клінічних ситуаціях.

Інші ін’єкційні шляхи введення заборонені у більшості випадків, оскільки вони не мають доведених переваг.

Пероральний спосіб введення антибіотиків — основний, який мають призначати лікарі, і єдиний, який може призначити сімейний лікар

Численні дослідження підтверджують, що пероральне введення антибіотиків таке ж ефективне, як і внутрішньовенне. Виняток становлять лише випадки, наведені у Стандарті, коли йдеться, наприклад, про тяжкі стани, як-от сепсис, де важливою є швидкість початку дії препарату, яка вища за парентерального введення.

Інші переваги перорального методу введення антибіотиків:

  • зниження ризику ускладнень, пов’язаних із введенням через вену;
  • зменшення ризику катетер-асоційованих інфекцій;
  • здешевлення лікування;
  • більша прихильність пацієнтів до терапії;
  • скорочення тривалості госпіталізації.

Сезон респіраторних захворювань і антибіотики

Під час сезону ГРВІ кількість захворювань дихальних шляхів зростає. Часто лікування легких застуд навіть не потребує використання лікарських засобів — відпочинку достатньо, щоб подолати хворобу власними силами. А в самій назві ГРВІ — гостра респіраторна вірусна інфекція — вказано, що хворобу спричиняє вірус, а проти них антибіотики не призначаються. Детальніше про це читайте у публікації Центру громадського здоров’я про важливість раціонального використання антибіотиків під час респіраторних захворювань.

Симптоми, за яких потрібна негайна консультація лікаря: 

  • кашель, який триває довше семи днів; 
  • кашель з прожилками крові; 
  • температура вища за 38,5, яка тримається довше трьох днів; 
  • порушення дихання; 
  • блювота тощо. 

Якщо відчуваєте, що захворіли, негайно звертайтеся до сімейного лікаря — не займайтеся самолікуванням і тим паче самовільним прийомом антимікробних препаратів! З симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ можна отримати консультацію та лікарняний без візиту до лікаря — дистанційно

Приклад хвороби, яку часто (але не завжди) спричиняють саме бактерії, — це пневмонія. Якщо за результатами обстеження сімейний лікар призначить вам курс антибіотика, то це буде пероральний препарат.

Водночас для посилення ефективності лікування, часто потрібно не збільшення кількості ліків, а зменшення навантаження та стресу, та забезпечення хворого якіснішим відпочинком на період одужання.

 

Інші новини