Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Щеплення від гепатиту В: чому варто робити і не відкладати?
24.04.2019
13:53

Щеплення від гепатиту В: чому варто робити і не відкладати?

Перше рішення на користь життя — вакцинація від гепатиту В. Його роблять малюку у перші 24 години життя. Дуже важливо, щоб батьки були готові до цього і не відмовлялися від щеплення, адже гепатит В є найнебезпечнішим саме для малюків до року.

Гепатит В — це небезпечна для життя інфекція печінки, яку спричиняє вірус гепатиту В.

Його можливі наслідки — хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу та раку печінки.

За оцінками ВООЗ, понад 2 млрд людей в світі інфіковані гепатитом В, з них близько 360 млн мають хронічну форму. Щороку реєструють 4,5 млн нових випадків захворювання. Від наслідків хронічного гепатиту В щороку помирає близько 700 000 людей.

Дуже часто батьки відмовляються вакцинувати маля у перший день життя, мовляв, не хочуть навантажувати імунну систему дитя відразу після народження. Натомість вони ще більше наражають маля на небезпеку, адже найбільше гепатит загрожує дітям до 1 року. Саме у цьому віці 90% вірогідності, що гепатит В стане хронічною хворобою. Ризик знижується, коли дитина стає старше. Приблизно у 30-50% дітей, інфікованих у віці від 1 до 6 років, розвивається хронічний гепатит В.

У 20-30% людей, інфікованих гепатитом B у дитинстві, в подальшому розвивається цироз та рак печінки.

Хронічний гепатит В — невиліковний. Але його можна попередити завдяки вакцинації. Щеплення ефективно попереджує інфекцію та її хронічні наслідки в 96%. Захист зберігається щонайменше 20 років, а у деяких випадках — протягом усього життя.

 

Хто і коли винайшов вакцину?

Вакцину проти гепатиту В винайшов Барух Бламберг. Саме цей лікар і виявив гепатит В, як хворобу, знайшов спосіб її діагностики, за що і був нагороджений Нобелівською премією. До речі, вакцина від гепатиту В є єдиною вакциною, що попереджує рак і є в календарі обов’язкових щеплень.

Першу вакцину від гепатиту В почали використовувати на початку 80-х у Китаї та США. Її виготовляли з плазми крові хворих на гепатит, які протягом тривалого часу вже були носіями вірусу. Така вакцина була складна у виробництві й дуже дорога.

У 1987 році з’явилося друге покоління вакцин від гепатиту В. При виготовленні цієї вакцини використовувалася технологія генної модифікації рекомбінантної ДНК в клітинах дріжджових організмів. Нова технологія дозволила виготовляти вакцину швидше та у більших обсягах. Завдяки цьому вона стала значно дешевшою у виробництві, а отже і доступнішою.

До кінця 2013 року вакцина проти гепатиту B для дітей грудного віку була введена на загальнонаціональному рівні в 183 країнах. Нині глобальне охоплення трьома дозами щеплення від гепатиту B оцінюється на рівні 81%, а у деяких країнах досягає 92%.

Після введення масової імунізації від гепатиту В — захворюваність на гострі форми в світі скоротилася в 10 разів.

Як і коли вакцинувати дитину?

Щеплення від гепатиту В робиться виключно внутрішньом’язово. Імунізація від відбувається у три етапи.

За рекомендацією ВООЗ, усі новонароджені якнайшвидше мають отримати щеплення від гепатиту В. Бажано, щоб перша доза була введена протягом 24 годин після народження. Друга доза вводиться у 2 місяці, третя — у півроку.

Дуже важливо отримати усі три вакцини, адже від цього залежить рівень захисту дитини. Так, після першої дози вакцини, дитина має захист у 48% через місяць після вакцинації. Через два місяці після другого щеплення рівень захисту становить 91%, після третьої дози рівень захисту досягає 96%.

Якщо дитина не була вакцинована вчасно, вакцинація проводиться за схемою 0-1-6, тобто друга вакцина вводиться через місяць після першої, третя — на 6 місяць.

Ситуація в Україні

З 2000 року вакцина від гепатиту В є в календарі обов’язкових щеплень — її закуповує держава, а отже вакцинація є безоплатною.

Протягом 2004-2008 років охоплення вакцинацією дітей до 1 року в Україні сягало рекордних показників: від 84% майже до 98%. З 2009 року, через поширення антивакцинаторських ідей, батьки масово розпочали відмовлятися від вакцинації.

За 9 років такого тренду в Україні накопичилося близько 2,5 млн дітей, що не мають імунного захисту від гепатиту В. В групі найбільшого ризику — діти до 5 років — понад 1,1 млн дітей. Тобто кожен другий з цих дітей при зустрічі з інфекцією може захворіти на хронічний гепатит В і, як наслідок, отримати цироз або рак печінки.

Відмова від вакцинації — це найбільша помилка, якої можуть припуститися батьки. Адже саме вакцинація є найуспішнішим методом боротьби із захворюваннями та смертністю. Вчасна вакцинація захищає дитину, а загальне охоплення вакцинацією у 95% може назавжди викорінити захворювання, як явище.

Не бійтеся вакцинації, бійтеся захворювань. Імунізація — це найбільша інвестиція в майбутнє!

Інші новини