Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
25.04.2019
15:40

Всесвітній тиждень імунізації

Щороку в усьому світі проводиться тиждень імунізації, ініційований Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цього року тиждень імунізації відзначають з 24 по 30 квітня і має на меті привернути увагу світової спільноти до важливості колективних дій та відповідальності зі зміцнення громадського імунітету та імунітету кожної людини окремо.

В Україні питання імунізації населення постає особливо гостро, адже причиною спалаху кору є саме недостатній рівень імунізації. Ця тенденція стосується багатьох країн Європи, тому цьогоріч у Європейському регіоні тиждень імунізації проходить під гаслом «Захистимося разом!».

За даними ВООЗ, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті. Разом з тим в світі налічується близько 20 млн невакцинованих або недостатньо вакцинованих дітей, які не мають захисту від потенційно смертельних інфекційних хвороб.

Глобальний план дій щодо вакцин (ГПДВ), схвалений 194 державами-членами на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я у травні 2012 р., покликаний запобігти мільйони випадків смерті від захворювань до 2020 р. за рахунок загального доступу до імунізації.

Попри спалах захворюваності на кір, рівень щеплення в Україні проти цієї хвороби в 2018 році зменшився на 2% в порівнянні з 2017 роком і склав 91%, що в подальшому негативно відіб’ється на колективному імунітеті населення. Оскільки для подолання спалаху за рекомендаціями ВООЗ рівень вакцинованого населення має складати не менше 95%, залишаються незахищеними передусім ті особи, у яких є медичні протипоказання до щеплення КПК. 22 квітня від ускладнень кору померла 12-річна дитина, яка не була щеплена з причин протипоказань до вакцини. Тому, вакцинуючи  свою дитину, ви дбаєте не лише про свою родину, а й про тих, чиє життя та здоров’я залежить від рівня імунітету оточуючих.

За період з 2000 по 2012 рік протикорова вакцинація призвела до зниження глобальної смертності від кору на 78 %. Але цього все ще не достатньо для подолання захворювання. Крім того, календар щеплень передбачає вакцинацію і від інших потенційно смертельних хвороб таких як туберкульоз, поліомієліт, паротит, краснуха, хіб-інфекція, кашлюк, паротит, дифтерія та правець. Рівень імунізації від цих захворювань в Україні значно менший, ніж від кору, а це означає, що при поширенні інфекції в суспільстві майже половина населення має шанс заразитися.

Також варто нагадати, що завдяки новим і комбінованим вакцинам можна захистити підлітків і дорослих людей від таких хвороб як грип, менінгіт і рак (рак шийки матки і печінки). Щеплені проти грипу хворіють у 10 разів рідше, ніж не вакциновані. Щорічні випадки смерті від грипу зареєстровані у нещеплених осіб.

Підвищити рівень вакцинації населення можна виключно шляхом розуміння кожного члена суспільства наслідків свого рішення. Лише колективна відповідальність може зумовити безпеку для здоров’я тих людей, які мають протипоказання до вакцин.

Саме тому громадські організації, фахівці різних галузей та країн об’єднуються в боротьбі з антивакцинальними настроями.

Інші новини