Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до антибіотиків: що варто пам’ятати кожному 
18.11.2023
08:22

Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до антибіотиків: що варто пам’ятати кожному 

З 18 до 24 листопада відзначається Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до антибіотиків.

На жаль, нерідко люди приймають антибіотики не за призначенням лікаря або припиняють їхній прийом, не порадившись з медичним фахівцем. Такі дії призводять до антибіотикорезистентності - формування стійкості бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Саме через це з кожним роком лікувати інфекційні хвороби бактеріального походження стає дедалі важче. 

Чому антибіотикорезистентність загрожує людству? Тому що з часом інфекційні хвороби не зможуть лікувати звичними антибіотиками, а це призведе до зростання захворюваності та смертності. 

Ви лишень уявіть, що такі поширені хвороби, як пневмонія та ангіна, зможуть часто бути смертельними через антибіотикорезистентність. 

Без ефективних інструментів профілактики та адекватного лікування інфекцій, стійких до антибіотиків, а також без покращення доступу до наявних та нових якісних протимікробних препаратів кількість людей, для яких лікування буде неефективним або які помиратимуть від інфекцій, зростатиме. Медичні процедури, такі як хірургічне втручання, зокрема кесарів розтин або видалення апендиксу, хіміотерапія та трансплантація органів, стануть більш ризикованими.

Саме тому важливо говорити про правильне використання антибіотиків. Перше й найважливіше правило для кожного: приймати антибіотики лише за призначенням лікаря! У жодному разі не вживати їх для профілактики захворювань чи під час грипу та застуд. 

Пам’ятайте, що:

  • Антибіотики дійсно можуть врятувати життя. Та вони не лікують віруси, наприклад, ті, що викликають застуду, грип або COVID-19. Респіраторні віруси зазвичай проходять через тиждень чи два без лікування. Запитайте у свого лікаря, як почуватися краще, поки ваше тіло бореться з вірусом.
  • Антибіотики необхідні лише для лікування певних інфекцій, спричинених бактеріями, але навіть деякі бактеріальні інфекції виліковуються без антибіотиків. 
  • Прийом антибіотиків може сприяти розвитку стійкості до антимікробних препаратів. Якщо антибіотики та протигрибкові препарати втрачають свою ефективність, ми втрачаємо здатність лікувати інфекції, наприклад, ті, що можуть призвести до сепсису.
  • Якщо вам потрібні антибіотики, приймайте їх так, як призначив лікар. Не соромтеся у нього запитувати, якщо вам щось не зрозуміло щодо прийому антибіотиків. 
  • Поговоріть зі своїм лікарем, якщо у вас виникнуть будь-які побічні ефекти, особливо важка діарея.

Також робіть все можливе, щоб залишатися здоровим та зберігати здоров'я інших. Це допомагає скоротити використання антибіотиків і боротися з поширенням стійкістю до антимікробних препаратів:

  • Мийте руки з милом упродовж щонайменше 40 секунд.
  • Дотримуйтесь правильного харчування для запобігання дефіциту корисних речовин в організмі. 
  • Прикривайтесь серветкою під час кашлю та чхання.
  • Залишайтеся вдома, коли хворієте.
  • Уникайте дотиків до обличчя.
  • Уникайте тісного контакту з хворими людьми.
  • Вчасно отримайте рекомендовані вакцини, такі як вакцини проти грипу та COVID-19.
  • Якщо вам призначили антибіотики, приймайте їх так, як пояснив лікар.

Відповідальне ставлення до прийому антибіотиків допомагає нам зберегти здоров'я зараз, боротися зі стійкістю до протимікробних препаратів та гарантує, що ці життєво важливі антибіотики будуть доступними для майбутніх поколінь.

Масштаб проблеми

Стійкість до антибіотиків зростає до небезпечно високого рівня у всіх частинах світу. З'являються та поширюються нові механізми стійкості, загрожуючи нашій здатності лікувати поширені інфекційні захворювання. Пневмонію, туберкульоз, зараження крові та гонорею стає дедалі важче, а іноді й неможливо лікувати, оскільки антибіотики стають менш ефективними.

Там, де антибіотики можна купити для використання людьми чи тваринами без рецепта, резистентність поширюється швидше. Аналогічно, у країнах, де немає стандарних рекомендацій з лікування, працівники охорони здоров'я та ветеринари часто приписують антибіотики надмірно, відповідно, населення надмірно їх використовує.  

Якщо не вживати термінових заходів, ми наблизимось до постантибіотичної ери, в якій звичайні інфекції та легкі травми можуть знову призводити до смерті!

Інші новини