
Як впоратися зі стресом під час вагітності
Перші 1000 днів життя дитини — від зачаття до 2 років — є критичним періодом для її здоров'я та розвитку. Формування здоров'я майбутнього малюка значною мірою залежить від стану матері під час вагітності. У цей час закладаються основи фізичного та психічного добробуту дитини. Здоровий спосіб життя матері без шкідливих звичок, її збалансоване харчування та відсутність стресових ситуацій сприяють оптимальному розвитку плоду, а вплив будь-яких негативних факторів може мати тривалі наслідки.
Коли країна переживає складні часи, як-от війна в Україні, рівень стресу у майбутніх матерів може значно підвищитися. Тривожні новини, економічні труднощі та соціальна нестабільність можуть впливати на емоційний стан жінки.
Чим небезпечний стрес для вагітних
Стрес — це природна реакція організму, яка допомагає нам адаптуватися до раптових змін і подразників. Однак, постійний, хронічний стрес може серйозно впливати на наше фізичне та психічне здоров’я.
Особливо небезпечний хронічний стрес для вагітних, оскільки викликає зміни в роботі ключових систем організму: серцево-судинної, ендокринної, імунної, дихальної та травної.
Механізми впливу стресу на матір і дитину
Фізичний дискомфорт через підвищений рівень стресу може посилювати у вагітної жінки безсоння, головний біль та нудоту.
Зміна харчових звичок у деяких жінок під впливом стресу може призвести до недостатньої або надмірної маси тіла, підвищуючи ризик гестаційного діабету та передчасних пологів.
Нездорові способи подолання стресу (куріння, вживання алкоголю або наркотиків), до яких вдаються деякі жінки, суттєво збільшує ризик ускладнень вагітності.
Ослаблення імунної системи через тривалий стрес має наслідком вищий ризик розвитку інфекційних хвороб, які можуть спричинити ускладнення і передчасні пологи.
Підвищення артеріального тиску внаслідок стресу може стати тригером розвитку прееклампсії – небезпечного стану, що супроводжується високим тиском і може загрожувати здоров’ю матері та дитини.
Сучасна ситуація в Україні додає специфічних стресових факторів для вагітних жінок: економічна нестабільність, соціальна напруга через війну та геополітичну турбулентність, інформаційний тиск через постійний потік новин може підвищувати рівень тривоги.
Вплив тривалого стресу під час вагітності може бути пов'язаний з підвищеним ризиком певних психоемоційних та поведінкових труднощів у дитини в майбутньому.
Як зменшити вплив стресу
Пам’ятайте, що дискомфорт під час вагітності — це тимчасово, і дотримуйтеся таких порад, як упоратися зі стресом:
1. Рухайтеся: легкі вправи, такі як пренатальна йога або піші прогулянки, сприяють зниженню стресу та покращують самопочуття.
2. Харчуйтеся забалансовано: вживання достатньої кількості білків, вітамінів та мінералів сприяє здоров'ю матері та плода.
3. Відмовтесь від алкоголю та тютюну — це важливий крок для здоров'я малюка. Якщо вам складно відмовитись від цих звичок самостійно — не соромтесь звернутись по підтримку до лікаря, або скористатися безоплатним сервісом «Я кидаю курити!».
4. Не бійтеся просити про допомогу. Жінки, які відчувають захист і підтримку з боку партнера, менше хвилюються перед пологами та почуваються впевненіше.
5. Відпочивайте: медитація, дихальні вправи та слухання улюбленої музики сприяють заспокоєнню.
6. Обмежте негативну інформацію: дайте собі дозвіл робити інформаційні паузи. Намагайтеся уникати надмірного споживання новин і зосереджуйтеся на тому, що підтримує вас і додає сил.
Стресу уникнути неможливо, проте можливо навчитися давати йому раду
Не соромтеся звертатись по допомогу, обговорюйте свої проблеми з близькими та не нехтуйте допомогою фахівців медичної та психологічної підтримки. Це особливо важливо для забезпечення здоров'я матері та майбутньої дитини в умовах сучасних викликів в Україні.
Унизу публікації ви знайдете посилання на корисні ресурси та матеріали для майбутніх і молодих мам та батьків, зокрема і про те, як навчитися подолання стресу.
Навчання лікарів підтримці вагітних
У лютому 2025 року в Центрі громадського здоров’я України відбувся тренінг «Техніка мотиваційного інтерв’ю» для лікарів, які працюють із вагітними. Метою тренінгу було навчити лікарів ефективно застосовувати методи мотиваційного інтерв’ю для підтримки здорової поведінки серед вагітних жінок, зокрема щодо відмови від алкоголю та інших шкідливих звичок. Тренінг був частиною пілотної програми «Скринінг та короткотривалі інтервенції щодо зменшення вживання алкоголю серед вагітних» у рамках проєкту JAPreventNCD за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Контакти допомоги та корисні матеріали:
- Центр стресостійкості Києва проводить тренінги з допомоги собі й людям у стресовій ситуації
- Академія батьківства та Академія стійкості Центру психічного здоров’я «Коло Сім’ї»
- Покроковий посібник «Усвідомлене батьківство під час війни» — буде корисним не лише військовим, а й усім, хто планує стати батьками
- Корисні ресурси для майбутніх і молодих мам від ГО «Лада» — для усвідомлення та реалізації себе в сім'ї, роботі та суспільстві
- Безоплатні консультації про грудне вигодовування, вакцинацію та харчування дітей до трьох років: 0 800 351 896 (гаряча лінія МОЗ та ЮНІСЕФ «Спільно до здоров’я»)