Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Меланома: як вчасно розпізнати та запобігти її розвитку?
31.05.2024
15:24

Меланома: як вчасно розпізнати та запобігти її розвитку?

Травень – це місяць обізнаності про меланому. Меланома – одне з найнебезпечніших онкологічних захворювань. Це злоякісне новоутворення, що розвивається з меланоцитів: клітин, які виробляють пігмент меланін. Ці клітини знаходяться в глибокому шарі епідермісу.  Меланома зазвичай виникає на шкірі, в ділянці слизових оболонок ротової порожнини, періанальної області, на сітківці ока.

За даними Міжнародного агентства з дослідження раку, у 2020 році в світі діагностували 325 тисяч випадків меланоми, а 57 тисяч людей померли від неї. Вчені прогнозують, що до 2040 року кількість нових випадків захворювання зросте на 50%. Тому своєчасне виявлення, попередження та профілактика меланоми  є надзвичайно актуальними. 

Як розпізнати меланому 

Меланома може виникати на будь-якій ділянці тіла людини, але найчастіше розвивається в місцях, які піддавались впливу ультрафіолетового опромінення. Окрім того, меланома може локалізуватися на підошвах ніг, долонях, нігтьових ложах. 

Щоб вчасно виявити це злоякісне новоутворення, потрібно звертати увагу на зміни вже існуючих родимок - появу нерівних країв, зміну форми чи кольору та нові пігментні чи незвичного вигляду утворення на шкірі. Поява таких змін - привід записатися на консультацію до лікаря.

Для того, щоб краще запам'ятати ознаки змінених родимок можна використовувати шкалу “АКОРД”: 

А – асиметрія: за формою одна половина родимки не відповідає іншій;

К – край: можуть бути нерівні, розмиті чи зазубрені краї;

О – окрас: колір на родимці різний, може мати різні відтінки коричневого, чорного – іноді з вкрапленнями рожевого, червоного, блакитного чи білого;. 

Р – розмір: понад 6 мм;

Д – динаміка: зміна родимки за формою, розміром, кольором.

Водночас можуть бути й інші ознаки: почервоніння за межами родимки, поява болю, свербіж тощо. 

Фактори ризику розвитку меланоми:

 • надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання  - якщо люди впродовж року живуть на території з постійним яскравим сонячним світлом
 • сонячні опіки в анамнезі
 • значна кількість родимок
 • світла шкіра та світле волосся, блакитні очі
 • вік - ризик виникнення меланоми зростає з віком
 • обтяжений сімейний анамнез.

Як попередити меланому

Ультрафіолетове випромінювання сонця – це один із основних ризиків поширення меланоми. Саме тому важливо захищати себе від надмірного сонячного світла. Для цього треба дотримуватися рекомендацій: 

 • обмежуйте перебування на сонці у період з 10 до 16; 
 • користуйтеся  сонцезахисним кремом. Такий засіб має бути широкого спектру дії з SPF (sun protection factor) не менше 30;
 • прикривайте одягом руки та ноги, капелюхом – голову;
 • не користуйтеся лампами для штучної засмаги та солярієм; 
 • оглядайте шкіру частіше. Для цього використовуйте дзеркало і обов'язково перевіряйте важкодоступні місця. 

Пам’ятайте: меланома характеризується швидким розвитком метастазів – тому при перших ознаках змін на вашій шкірі, зверніться до лікаря. 

Записатися до лікаря на прийом можна через систему HELSI.

 

Інші новини