"Що робити з війною всередині себе": ЦГЗ розробив посібник для священників з практичними порадами щодо духовної та психологічної підтримки прихожан
Фахівці Центру громадського здоров’я розробили практичний посібник для священиків Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви, військових та медичних капеланів з порадами щодо екологічного спілкування з прихожанами, які постраждали від повномасштабного вторгнення росії та наслідків війни.
“Виявилось, що досить часто українці, які постраждали від наслідків повномасштабного вторгнення росії, приходять до храмів, щоби виговоритись та втамувати біль пережитого за допомогою віри. Серед прихожан є як військові, що брали участь у боях, так і цивільні, зокрема вимушено переміщені українці та ті, хто чекає рідних з фронту. І дуже важливо допомогти представникам духовенства вміти говорити на такі теми екологічно або ж за потреби вчасно направити людину за фаховою допомогою", – коментує головний фахівець з управління проектами та міжнародної співпраці ЦГЗ Дмитро Россовський.
Окремі розділи брошури присвячені таким питанням: підтримка та допомога з адаптації військових, які повернулись з фронту; ознаки посттравматичного стресового розладу; поради для сімей, як підтримати у розмові військового, який повернувся з фронту; маршрут пацієнта — куди звертатися за безоплатною психологічною допомогою та ін.
Перший видрук брошур з практичними порадами вже передано до храмів, духовних навчальних центрів церков по всій Україні.
Розділи посібника:
- Роль священників у підтримці психічного здоров’я людей.
- Воєнний час. Що робити з війною всередині себе?
- Втрата дому. Як знайти своє місце та подолати труднощі?
- Як допомогти пережити втрату близьких на війні?
- Як спілкуватися з вірянами, які переживають розлуку з коханими через війну?
- Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР): як розпізнати та що робити?
- Зустрічаємо Героя вдома. Життя після фронту.
- Звичайні слова теж могутня зброя. Як не поранити ними
військових, які повертаються з фронту. - Як підтримувати військових у розмові, про що говорити?
Поради для друзів та родичів. - Постковідний синдром під час воєнного стану. Як адаптуватися.
- Маршрут пацієнтів.
Електронну версію посібника можна завантажити тут:
Православна Церква України: https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/7NC85zewPbQNTeo
Українська Греко-Католицька Церква: https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/LagyJQZJgFgLDfw
Посібник розроблено в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Надання підтримки Центру громадського здоров’я МОЗ України для зміцнення та розбудови спроможності системи охорони здоров’я для здійснення кращого моніторингу, епідеміологічного нагляду, реагування на спалахи захворювання та їхньої профілактики» за підтримки Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC) Департаменту охорони здоров’я та соціального забезпечення США (DHHS).