Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Справжня епідемія. Майже кожна четверта людина у світі почувається самотньою — опитування
30.10.2023
08:33

Справжня епідемія. Майже кожна четверта людина у світі почувається самотньою — опитування

Майже кожна четверта доросла людина у світі повідомляє, що почувається або дуже або досить самотньою. Про це йдеться у новому дослідженні Meta-Gallup, проведеному у 142 країнах.

Згідно з опитуванням, 24% людей віком від 15 років повідомили, що почуваються досить або дуже самотніми у відповідь на запитання: "Наскільки самотніми ви почуваєтесь?".

Рівень самотності був найвищим серед людей віком від 19 до 29 років: 27% з них повідомили, що почуваються дуже або досить самотніми. Найнижчими показники були у людей віком від 65 років: 17% зізналися, що почуваються самотніми.

Понад половина дорослих віком від 45 років повідомила, що взагалі не почувається самотньою, а більшість людей до 45 років відповіла, що хоча б трохи відчуває самотність.

Еллін Мейс, старша консультантка з досліджень Gallup, зазначає, що існує безліч досліджень, які вказують на небезпеку самотності та соціальної ізоляції. Вона наголосила, що самотність не лише проблема для старшого покоління, адже це явище може стосуватися кожного в будь-якому віці.

У період з червня 2022 року до лютого 2023 року було опитано близько 1000 осіб у кожній зі 142 країн за допомогою телефонних дзвінків та особистих опитувань. Загалом у 79 зі 142 країн рівень самотності серед жінок був вищим, ніж серед чоловіків.

Gallup має намір 1 листопада намір випустити звіт, присвячений глобальному стану соціальних зв'язків. Дослідження буде включати ці результати, а також інші докладні результати на рівні країн для подальшого вивчення подібностей і відмінностей почуття самотності по всьому світу.

Люди - соціальні істоти, й багато досліджень свідчать про те, що соціальні зв'язки життєво важливі як для емоційного, так і фізичного благополуччя. Однак час, проведений на самоті, також корисний для вас, оскільки він теж може відігравати позитивну роль у психічному здоров'ї. Так, наявність часу для себе дає вам можливість звільнитися від соціального тиску й поринути у власні думки, почуття і переживання. У дослідженні 2020 року, опублікованому в журналі Nature Communications, дослідники виявили, що соціальна ізоляція, що сприймається також як самотність, призводить до підвищення активності нейронних ланцюгів, пов'язаних з уявою. Коли мозку бракує соціальної стимуляції, він активізує свої творчі мережі, щоб заповнити порожнечу.

Є кілька причин, з яких люди можуть почуватися некомфортно на самоті:

Нестача досвіду перебування на самоті. Деякі люди просто не звикли бути на самоті, бо вони так звикли перебувати поряд з іншими людьми. Раптова відсутність соціальної стимуляції може викликати у них відчуття відстороненості чи відірваності.

Тривожні думки та почуття. В інших випадках залишатися на самоті й зосередитись на собі може бути важко або навіть болісно. 

Соціальна стигма. Стигма щодо самотності також може відігравати роль у формуванні ставлення людей до неї. Для тих, хто зіткнувся з негативним ставленням до самотності або розглядає її як форму антисоціальної поведінки чи соціального неприйняття, самотність може здатися формою покарання.

За словами Амі Рокач, доктора філософії, викладача Йоркського університету в Канаді та клінічного психолога, самотність - це те, з чим час від часу стикається кожен з нас. Він пояснює, що це може статися під час життєвих змін, таких як смерть коханої людини, розлучення або переїзд на нове місце. Дослідники називають цей вид ситуативною самотністю.

І, звичайно ж, самотність може виникнути, коли люди оточені іншими людьми — у метро, в класі або навіть зі своїм чоловіком/дружиною та дітьми, каже Рокач. 

Хронічна самотність виникає, коли у людей або немає емоційних, розумових чи фінансових ресурсів, щоб вийти й задовольнити свої соціальні потреби, або їм не вистачає кола спілкування, яке могло б забезпечити це, каже психолог Луїза Хоклі, доктор філософії, старша наукова співробітниця дослідницького інституту NORC при університеті Чикаго. 

Тимчасова самотність виявляється в короткочасних нападах почуття самотності, які повністю зникають та не залишають після себе жодних слідів.

Тож є різниця між фактичною самотністю (йдеться про ізоляцію та відсутність контакту) та переживанням самотності (воно може бути навіть за наявності контактів). Тому й стратегії подолання цих станів відрізнятимуться, проте за умови, коли ця самотність стає проблемою для людини. Адже бувають й часи обраної самотності.

Отже, поняття самотності дуже широке й може включати в себе: самотність як вибір; як ізоляція та відсутність контакту; як відчуття відчуження від інших та відсутність чи втрату зв'язків; як тимчасовий стан, пов'язаний з адаптацією до нового - середовища, групи, вікових змін тощо.

Центр громадського здоров’я нагадує, що гарні стосунки з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями. Обмінюйтеся думками, підтримуйте одне одного –– усе це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили. Крім того, науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Невеликі добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін. Також коли ми робимо добрі справи, у нас збільшуються самооцінка, рівень емпатії та співчуття, покращується настрій. Це знижує артеріальний тиск і рівень кортизолу.

Інші новини