Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Розвінчуємо міфи щодо підтримки імунітету в Тиждень громадського здоров’я
23.05.2023
08:57

Тиждень громадського здоров’я: розвінчуємо міфи щодо підтримки імунітету

У Всеукраїнський тиждень громадського здоров’я, який проходить з 22 по 26 травня під гаслом #ПрофілактикаРятуєЖиття, Центр громадського здоров’я розвінчує найпоширеніші міфи про “зміцнення імунітету”. 

Ідея “підвищення імунітету” звучить привабливо, однак не має наукового обґрунтування. Людський організм — це цілісна біологічна система, яка здатна до саморегуляції, самовідтворення та самооновлення. А імунітет — система, яка не здатна функціонувати окремо від усього організму. Тому прицільна робота над окремим «підвищенням імунітету» є марною.

Хоча було виявлено, що деякі препарати змінюють певні властивості імунної системи, досі немає доказів того, що вони в змозі зміцнювати імунітет до того рівня, коли він краще захищатиме від інфекцій і хвороб. Таким же примарним є твердження, що фітопрепарати або будь-які інші речовини можуть підвищити імунітет. Науково не доведено, наприклад, чи дійсно рослини, які, здавалося б, підвищують рівень антитіл у крові, роблять щось корисне для загальної імунної відповіді. Тому одразу наголошуємо: не витрачайте кошти, ресурси та час на примарні обіцянки! Перше, що слід переглянути, аби зміцнити імунітет, це наші щоденні звички.

Найпершим і найважливішим кроком до підвищення імунітету та профілактикою ряду захворювань є здоровий спосіб життя. Це найкраще, що ви можете зробити, аби зберегти свою імунну систему сильною і здоровою. Отже:

  • не куріть

Тютюн вбиває: згідно з даними ВООЗ, близько половини курців помирає від хвороб, спричинених тютюновим димом. Лише в Україні тютюн забирає 130 тисяч життів на рік, тоді як від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців.

  • харчуйтесь здорово, вживайте багато овочів і фруктів

Фрукти та овочі є важливими джерелами вітамінів та мінералів. Необхідно прагнути їсти п'ять порцій фруктів та овочів кожен день (400-600 грам). 

  • будьте фізично активними

Фізична активність покращує самопочуття, підвищує задоволеність життям, дозволяє покращити сон і впоратися зі стресами. Наявні наукові дані свідчать про те, що фізична активність від помірної до високої інтенсивності покращують якість сну в дорослих, адже час для засинання зменшується, а збільшується час глибокого сну та знижується денна сонливість.

  • підтримуйте здорову вагу

Надмірна вага та ожиріння — це глобальна й комплексна проблема громадського здоров’я, яка може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань, включно із серцево-судинними, цукровим діабетом 2 типу, щонайменше 12 видів раку, захворювань печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я. До того ж надмірна вага може погіршити перебіг COVID-19.

  • не вживайте алкоголь

Алкоголь уповільнює роботу центральної нервової системи, яка контролює думки. Алкоголь також змінює роботу мозку, що призводить до виснаження хімічних речовин у нашому мозку, які допомагають зменшити тривожність природним шляхом. У результаті ми можемо відчувати ще більший стрес, тривогу чи депресію, а потім відчуватимемо, що нам потрібно більше алкоголю, щоб допомогти впоратися з цим непереборним відчуттям тривоги.

  • висипайтеся

Через повномасштабне вторгнення та постійний терор росії мати якісний сон досить важко, але сон залишається базовою потребою людини, як і їжа та вода. Надзвичайно важливо спати регулярно та мінімум 7 годин на добу. Якщо ви не маєте змоги спати 7 годин протягом ночі через небезпеку, необхідність перебувати в укритті без належних для сну умов, волонтерську зайнятість чи військову службу, надолужуйте сон одразу, щойно з'явиться можливість. Експерти радять робити перерви на денний сон, якщо нічний сон був коротким або часто лунали тривоги. Регулярна нестача сну підвищує ризик розвитку хронічних захворювань, як то діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, гіпертонії, ожиріння, аутоімунних захворювань, психічних розладів. 

  • уникайте стресів

Знаємо, що це майже неможливо, проте не забувайте про дрібниці, які покращують ваш настрій. Використовуйте кожну можливість, щоб отримати позитивні емоції. 

  • щеплення

Саме щеплення найбільше допомагають імунізації. Вони стимулюють імунну відповідь, необхідну для подолання інфекційного збудника або його токсинів. 

Якщо навіть дотримуючись усіх цих порад ви почуваєтесь ослаблено та пригнічено — зверніться до сімейного лікаря. Імунітет можна і потрібно підтримувати в хорошій формі і не забувайте #ПрофілактикаРятуєЖиття.


 

Інші новини