Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Травень — місяць обізнаності про меланому. Як їй можна запобігти та коли звертатися до лікаря
14.05.2025
09:45

Травень — місяць обізнаності про меланому. Як їй можна запобігти та коли звертатися до лікаря

Меланома — це одна з найагресивніших форм раку шкіри. Вона розвивається внаслідок неконтрольованого росту меланоцитів, початково корисних клітин, які виробляють пігмент меланін для захисту шкіри від ультрафіолетового випромінювання (УФ).

Меланома може з’явитися на будь-якій ділянці тіла, де є меланоцити, — навіть у тих місцях, які не зазнають дії впливу УФ. Найчастіше вона розвивається на шкірі, рідше може виникати на сітківці ока або слизових оболонках.

Статистика в Україні

За даними Національного канцер-реєстру, протягом 2023 року було зафіксовано 2648 нових випадків злоякісної меланоми шкіри, 647 людей від цієї хвороби померли. 

Хоча меланома трапляється рідше, ніж інші види раку шкіри, вона значно агресивніша, оскільки швидко поширюється на внутрішні органи через лімфатичну або кровоносну систему.

На ранній стадії хворобу можна вилікувати у 98-99% випадків. Тому важливо знати, як запобігти меланомі та вчасно її виявити.

Правило ABCDE

Значну частину випадків раку шкіри виявляють випадково — коли люди звертаються до лікаря зовсім з інших причин. 

Важливо самостійно стежити за станом шкіри та звертати увагу на родимки. Для самоперевірки можна використовувати «правило ABCDE»:

  • A (asymmetry – асиметрія): родимка має асиметричну форму;
  • B (border – край): краї нерівні, зубчасті або нечіткі;
  • C (color – колір): на одній родимці поєднуються кілька кольорів чи відтінків коричневого, чорного, іноді з рожевим, червоним, білим чи блакитним;
  • D (diameter – діаметр): розмір родимки — понад 6 мм (хоча іноді меланома може бути й меншою);
  • E (evolving – розвиток): родимка змінюється — росте, набуває іншої форми або кольору.

Якщо помітили хоча б одну з цих змін, зверніться до дерматолога для обстеження. Також треба звертати увагу на нові пігментні утворення на шкірі та спостерігати за ними. Якщо у них з’являться вищезгадані зміни, обов’язково зверніться до лікаря. 

Ефективним методом діагностики меланоми є дерматоскопія. Це неінвазивний метод, який дозволяє дослідити шкірний покрив за допомогою дерматоскопа. Цей оптичний пристрій у багато разів збільшує досліджувану ділянку і допомагає виявити небезпечні патології на ранніх стадіях.

Як запобігти меланомі: рекомендації 

  • Не засмагайте у солярії — штучне УФ-випромінювання підвищує ризик раку шкіри.
  • Слідкуйте за УФ-індексом, якщо він > 2 — обов’язково наносьте сонцезахисний засіб. Дізнатися УФ-індекс можна у мобільному застосунку «Погода» або на відповідних сайтах.
  • Уникайте перебування на сонці з 10:00 до 16:00 (перш за все влітку, однак в зимові сонячні дні, особливо в горах і за наявності снігу, також є ризик) — саме в цей час випромінювання найінтенсивніше.
  • Після купання намастіться сонцезахисним кремом. 
  • Повторно наносьте крем кожні дві години, якщо перебуваєте на сонці. 
  • Обирайте сонцезахисний засіб із SPF 15 і більше та широкого спектра дії (UVA + UVB).
  • У сонячні літні дні одягайтеся відповідно: крислатий капелюх, сонцезахисні окуляри та легкий одяг із довгими рукавами.

Сонячні опіки та тривале перебування на сонці збільшують ризик раку шкіри

Періодичні інтенсивні сонячні опіки — особливо у підлітків і молодих людей — збільшують ризик меланоми тулуба та кінцівок, а тривале перебування на сонці  — ризик немеланомного раку шкіри та меланоми обличчя. Дослідження показують, що у людей віком 15–20 років, які п’ять чи більше разів отримували сильні сонячні опіки, ризик меланоми зростав на 80%.

Найнебезпечніші опіки — у дитячому віці. Вони можуть призвести до розвитку меланоми через 20–30 років. Тож діти потребують особливого захисту в сонячну погоду — одягайте дитину у світлий одяг з довгими рукавами та захищайте відкриті ділянки шкіри сонцезахисним кремом, призначеним спеціально для дітей. Брати на пляж дітей до 3 років не рекомендовано.

Як правильно користуватися сонцезахисними засобами

Наносьте засіб за 15–30 хв до виходу на вулицю. Сонцезахисні засоби повинні захищати від UVA- та UVB-променів, бути водостійкими, гіпоалергенними та добре розмазуватися. Щоб правильно вибрати сонцезахисний засіб, проконсультуйтеся з лікарем.

Запам’ятати, скільки треба брати крему, допоможе «правило чайної ложки»:

  • 1 чайна ложка (5 мл) сонцезахисного крему для обличчя, вух і шиї;
  • по 1 чайній ложці на кожну руку;
  • по 1 чайній ложці на передню і задню частину тулуба;
  • по 2 чайні ложки на кожну ногу.

Повторно наносьте засіб після купання, якщо ви спітніли або витерлися рушником.

Пам’ятайте, якщо ви помітили будь-яке підозріле утворення на шкірі, відразу ж зверніться до дерматолога. Своєчасно розпочате лікування значно підвищує шанси на успішне одужання. 

 

Інші новини