Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Впровадження в Україні програми лікування вірусного гепатиту С із застосуванням препарату софосбувір
09.09.2015
18:57

Впровадження в Україні програми лікування вірусного гепатиту С із застосуванням препарату софосбувір

9 вересня 2015 року у м.Києві за ініціативи МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» відбувся «Форум з питань Вірусного Гепатиту С», в рамках якого була представлена Програма лікування вірусного гепатиту С із застосуванням препарату софосбувір для представників груп ризику в Україні.

За даними ВООЗ понад 2 млрд. осіб у світі інфіковані або перехворіли вірусними гепатитами різної етіології. Щорічно 2-3 мільйони осіб інфікуються та близько 120-170 мільйонів осіб хронічно інфіковані вірусом гепатиту С. Україна належить до країн із середньою розповсюдженістю гепатиту С – інфіковано близько 3% громадян, що складає приблизно 1 170 000 осіб. Однак, за результатами моніторингу груп ризику інфікування вірусом гепатиту С серед них значно перевищує середньосвітові показники та сягає 40-60%.

Форум об’єднав представників державного та громадського сектору, які працюють у сфері охорони здоров’я та протидії ВІЛ/СНІДу, гепатитам та інших соціально  небезпечним захворюванням  для обговорення проблеми вірусних гепатитів в Україні та напрацювання тактичних кроків  у реалізації Програми лікування вірусного гепатиту С із застосуванням препарату софосбувір.

 «Україна має одне з найбільших навантажень вірусної інфекції гепатиту С в регіоні Східної Європи та Центральної Азії , тому нагальним питанням є розбудова системи організації надання допомоги  та розширення доступу до лікування пацієнтів з найбільш вразливих груп; забезпечення ефективної профілактики, вчасної діагностики та забезпечення стійкої стратегії протидії захворюванню на національному рівні», - зазначила професор Наталія Нізова, директор ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України».

Програма  спрямована на забезпечення представників груп підвищеного ризику доступом до лікування вірусного гепатиту С із застосуванням противірусного препарату прямої дії софосбувір. У разі дотримання терапії вірус гепатиту С виліковується більш ніж у 99% пацієнтів. Пацієнти з цирозом печінки  залишаються у зоні ризику ускладнень, що загрожують життю, але фіброз печінки може регресувати і ризик ускладнень, такі як термінальна печінкова недостатність та портальна гіпертензія, зменшується.

Програма є додатковим ресурсом підвищення ефективності Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року, затвердженої Кабінетом Міністрів України (постанова від 29 квітня 2013 року №637).

«В Україні прогресує прихована епідемія, адже всупереч офіційним даним поширеності інфекції в Україні на рівні 3% актуальною є оцінка на рівні 9-10%. Тому коло національних експертів має здійснювати вплив на урядові інституції задля розширення доступу до лікування якомога більшої кількості пацієнтів та на фармацевтичні компанії для зниження цін на лікарські засоби, тому що діяльність всіх учасників процесу подолання епідемії має бути пацієнтоорієнтована», - наголосила професор Ольга Голубовська, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Інфекційні хвороби».

Протягом реалізації програми буде відпрацьована модель надання медико-соціального супроводу лікування гепатиту С, ефективність якого буде оцінена Міжнародним Комітетом по реалізації проекту та Національним Наглядовим Комітетом. Пілотний проект буде реалізовано у 8 лікувальних закладах Вінницької, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Миколаївської, Полтавської, Харківської областей та міста Києва.  Нагляд за пацієнтами в кожному з регіонів буде здійснювати мультидисциплінарна команда, яка включатиме лікаря, медичну сестру та соціального працівника.  Проект стартує у вересні 2015 року та триватиме до жовтня 2016 року.

Очікуваними результатами впровадження проекту є лікування вірусного гепатиту С у 1500 пацієнтів із застосуванням софосбуфіру, які належать до груп підвищеного ризику, або мають ко-інфекцію ВІЛ/ВГС, а також внесення схем лікування гепатиту С із застосуванням софосбувіру до національного уніфікованого Протоколу лікування вірусних гепатитів. Проект спрямований на налагодження взаємодії між неурядовими організаціями та закладами охорони здоров’я,  а також зміцнення системи адвокації та мобілізації спільнот в Україні заради розширення доступу до лікування вірусного гепатиту С для населення України.

Захід відвідали представники ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України», обласних управлінь охорони здоров’я та клінічних лікарень України, МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», представники ВООЗ в Україні, Центрів контролю та профілактики захворювань Департаменту охорони здоров’я США в Атланті, наукові співробітники Єльського університету (США), Брістольського університету (Великобританія), Лондонського Університетського коледжу,  Королівської клінічної лікарні, Лондон (Великобританія) та численних організацій протидії гепатитам із громадського сектору.

Інші новини