Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
5 травня – Всесвітній день гігієни рук
05.05.2018
16:00

5 травня – Всесвітній день гігієни рук

Щорічно 5 травня за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) світова спільнота відзначає Всесвітній день гігієни рук.

Дата цього заходу обирається не випадково: 5-й день 5-го місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини. Оскільки руки є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань.

Всесвітній день гігієни рук започатковано, щоб нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров'я мільйонів людей та підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров'я, так і в повсякденному житті. Центр громадського здоров’я підтримує цю ініціативу та закликає заклади охорони здоров’я, установи та всіх громадян доєднатися до кампанії ВООЗ з чистоти рук.

На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров'я мікроорганізмів. В результаті навіть незначних подряпин чи ран, вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмінтози тощо.

Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, кнопки ліфта, вимикачі світла, дверні ручки та усі поруччя.

Гігієна рук – це часто перша лінія захисту проти нових і виникаючих стійких до антибіотиків інфекцій. Більшості інфекцій, що передаються через брудні рук чи пов'язані з медико-санітарною допомогою, можна запобігти при простому дотриманні гігієни рук.

Повсякденне миття рук, з використанням повсякденних миючих засобів, рекомендується проводити:

 • на початку та в кінці робочого дня
 • перед приготуванням, прийомом та роздачею їжі
 • після відвідування туалету або зміни підгузку
 • перед використанням контактних лінз
 • перед обробкою ран
 • перед прийомом ліків
 • після контакту з брудними предметами чи поверхнями
 • після контакту з тваринами
 • після контакту з будь-якими біологічними рідинами (кров, слина тощо).

Під час миття рук надзвичайно важливо дотримуватись певних правил:

 1. Намочіть руки
 2. Нанесіть мило
 3. Ретельно потріть долоні
 4. Потріть правою долонею по поверхні лівої руки і навпаки
 5. Потріть долоні з переплетеними пальцями
 6. Ретельно потріть кінчики пальців
 7. Окремо потріть великі пальці рук
 8. Змийте мило під проточною водою
 9. Витріть руки насухо.

Для миття рук рекомендують використовувати рідке мило з дозатором. Важливо пам’ятати, що вода і звичайне туалетне мило не вбиває мікроорганізми, тому ефективність миття залежить лише від того, наскільки ретельно ви трете долоні. Але навіть цей простий процес, якщо він зроблений правильно, допомагає видалити до 90% мікробів з рук.

Цікавий факт: згідно з дослідженнями, бактерії більше «люблять» жіночі руки. Вчені пов’язують це з тим, що жінки мають тоншу шкіру на руках, нижчу кислотність та інший, ніж у чоловіків, гормональних фон.

Що потрібно знати медикам

Звертаємо увагу медичних працівників: профілактика сепсису при наданні медичної допомоги – у Ваших руках.

В рамках програми «Чистота – запорука безпечної медичної допомоги», яку ВООЗ проводить вже понад 10 років, цього року організована кампанії «Рятуйте людські життя: дотримуйтеся чистоти рук». Темою цьогорічною кампанії стало гасло «Профілактика сепсису при наданні медичної допомоги – в Ваших руках». ВООЗ закликає країни та установи охорони здоров'я зосередитись на боротьбі проти інфекцій, пов'язаних з медичною допомогою, які щорічно вражають сотні мільйонів пацієнтів у всьому світі. ВООЗ визначає для цього наступні причини:

 1. Гігієна рук в правильні моменти сприяє порятунку людських життів.
 2. За останні роки завдяки дотриманню гігієни рук в медичних установах врятовані мільйони людських життів.
 3. Гігієна рук є одним із показників якості безпечних систем охорони здоров'я.
 4. Такі проблеми охорони здоров'я, як лікарняні інфекції, які часто бувають невидимими, але тим не менше мають місце, є політичними та соціальними проблеми, якими необхідно займатися сьогодні.
 5. За допомогою належної гігієни рук поширення інфекцій можна зупинити, а шкоді для пацієнтів і працівників охорони здоров'я можна запобігти, використовуючи засоби для обробки рук, завдяки яким можна щорічно запобігати лікарняним інфекціям та мільйонам випадків смерті.
 6. У соціальних мережах існує хештег #handhygiene, що свідчить про важливість цієї теми, як для профілактики лікарняних інфекцій, так і в разі спалахів таких смертельних хвороб, як Ебола.
 7. Профілактика інфекції лежить в основі зміцнення систем охорони здоров'я. Гігієна рук є основним заходом безпеки в разі таких процедур, як введення інвазивного пристрою, обробка хірургічної рани або ін'єкція.

Більшість інфекцій, пов'язаних з медичною допомогою, можна попередити при дотриманні гігієни рук – своєчасного і правильного дотримання чистоти рук.

Щодня тисячі людей у світі вмирають від інфекцій, отриманих в процесі надання медичної допомоги.

Будь-який медичний працівник чи особа, яка здійснює догляд за хворим, чи опиняється в прямому або непрямому контакті з пацієнтами, повинна бути зацікавлена в забезпеченні гігієни рук та вміти виконувати відповідні процедури правильно і в потрібний час.

Як і коли слід вживати заходи, що забезпечують гігієну рук?

Перш за все, обробляйте руки антисептиком на спиртовій основі, це найкращий спосіб повсякденної гігієнічної антисептики рук. Це засіб більш швидкодіючий, ефективніше і краще переноситься вашими руками, ніж миття милом і водою. Але він дієвий лише в разі, якщо ваші руки не забруднені.

Мийте руки милом і водою, якщо вони явно забруднені в тому числі кров'ю чи іншими біологічними рідинами, а також після відвідування туалету.

Детальніше – в матеріалі ВООЗ за посиланням:

http://www.who.int/gpsc/5may/tools/Hand_Hygiene_Brochure_ru.pdf?ua=1

Чисті руки – запорука здорового життя!

Інші новини