Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Центр громадського здоров’я України взяв участь у семінарі, організованому в межах проєкту EU JAMRAI-2.
03.02.2025
16:17

Центр громадського здоров’я взяв участь в організаційній зустрічі EU JAMRAI-2 щодо адміністрування антимікробних препаратів

Центр громадського здоров’я України (ЦГЗ) взяв участь у семінарі, організованому в межах проєкту EU JAMRAI-2 — Європейські спільні дії щодо протимікробної резистентності та інфекцій, пов’язаних із медичною допомогою – 2.

Захід відбувся за підтримки Європейської виконавчої агенції з охорони здоров’я та цифрових технологій (HaDEA) і був присвячений питанням формування майбутнього адміністрування антимікробних препаратів в Європі (пакет 6.1) та гармонізації системи лікарень. 

Головні теми заходу:

  • законодавче регулювання використання антимікробних препаратів у Європі: сучасні тенденції та очікувані зміни;
  • найкращі практики адміністрування антимікробних препаратів;
  • розробка рекомендаційної рамки та плану гармонізованого розвитку адміністрування антимікробних препаратів у європейських країнах щодо сертифікації, розвитку компетентностей, навчання та взаємодії з іншими відділами закладів охорони здоров’я.

Разом із ЄС проти антимікробної резистентності

Центр громадського здоровʼя як головна експертна установа у сфері громадського здоров’я займається питаннями раціонального споживання антимікробних препаратів і поширення антимікробної резистентності в Україні, а саме розробкою відповідних положень, програм, стратегій, політик тощо. Частиною такої діяльності є обмін досвідом із фахівцями з інших країн і участь у міжнародних подіях, присвячених питанням протидії антимікробної резистентності.

Такою подією є й організаційна зустріч EU JAMRAI-2, на якій ЦГЗ представляв фахівець відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю, фармацевт Ігнат Гаврилов. Він долучився до обговорення та планування імплементації нових підходів і загальноєвропейської рамки вдосконалення принципів раціонального використання антимікробних препаратів і заходів з протидії антимікробній резистентності у системі охорони здоров’я.

У заході взяли участь представники більшості європейських країн:  Греції, Данії, Ірландії, Болгарії, Латвії, Угорщини, Фінляндії, Словенії, Італії, Іспанії, Франції тощо.

Що таке адміністрування антимікробних препаратів

Адміністрування антимікробних препаратів — це узгоджений набір заходів, які сприяють відповідальному використанню протимікробних препаратів. Такі заходи включають навчання щодо правильного використання антибіотиків, мультидисциплінарний підхід до лікування пацієнта, преавторизацію антибіотиків резерву (використання лікарем лише після погодження з клінічним фармацевтом) та інші, про які докладно йдеться в наказі Міністерства охорони здоровʼя №1614 від 03.08.2021.

Мета адміністрування антимікробних препаратів — оптимізація клінічних результатів та мінімізація небажаних наслідків застосування антимікробних препаратів, як-от токсичність, виділення патогенних організмів (наприклад, Clostridium difficile) і поширення антимікробної резистентності. 

Важливість EU JAMRAI-2 для України

Участь України в програмі EU JAMRAI-2 є черговим підтвердженням готовності до активної міжнародної співпраці для боротьби з антимікробною резистентністю — однією з найбільших загроз сучасної медицини, з викликами якої стикнулася українська система охорони здоров'я. 

Запропоновані інструменти та рекомендації допоможуть Україні впровадити передові європейські практики у сфері раціонального використання антимікробних препаратів та протидіяти антимікробній резистентності.

 

Інші новини