Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Центр громадського здоровʼя залучає міжнародну експертизу для посилення лабораторної діагностики туберкульозу в Україні
01.07.2025
16:16

Центр громадського здоровʼя залучає міжнародну експертизу для посилення лабораторної діагностики туберкульозу в Україні

З робочим візитом Україну відвідав Євген Сагальчик, міжнародний експерт Супранаціональної референс-лабораторії з діагностики туберкульозу міста Гаутінга, Німеччина (Референс-лабораторія) з метою надання організаційно-методичної допомоги, зміцнення кадрового потенціалу через практичне навчання, а також оцінки організації лабораторної діагностики туберкульозу на національному та регіональному рівнях. Центр громадського здоров’я у рамках візиту ініціював практичний тренінг для фахівців лабораторій регіональних фтизіопульмонологічних центрів.

Важливим компонентом візиту стали моніторингові поїздки міжнародного експерта до закладів охорони здоров’я Івано-Франківської та Одеської областей, у межах яких було здійснено:

  • оцінку дотримання національних алгоритмів лабораторної діагностики туберкульозу, включно з правильністю вибору діагностичного підходу залежно від категорії пацієнта;
  • спостереження за виконанням лабораторних методик з діагностики туберкульозу;
  • надання практичних рекомендацій щодо організації лабораторного процесу, у тому числі зонування простору, поводження з інфекційним матеріалом, вентиляції та зберігання зразків — відповідно до вимог з біобезпеки та інфекційного контролю;
  • аналіз стану матеріально-технічної бази лабораторій та обговорення потреб для подальшого підвищення ефективності діагностичних процесів.

У межах візиту особливу увагу було приділено зміцненню системи зовнішнього контролю якості лабораторних досліджень, зокрема для молекулярно-генетичних методів діагностики туберкульозу.

Підсумки першого півріччя використання інноваційного оцінювання якості досліджень

Наприкінці 2024 року Референс-лабораторія впровадила штучне мокротиння як новий підхід до проведення зовнішньої оцінки якості (ЗОЯ) для досліджень на платформі GeneXpert. Цей інноваційний формат дозволив стандартизувати підхід до оцінювання якості виконання досліджень, підвищити точність результатів і об’єктивно оцінити дотримання протоколів лабораторіями.

Під час візиту до України було підбито підсумки першого раунду оцінки, у межах якого Референс-лабораторією охоплено 164 лабораторії першого рівня. Це стало першим масштабним досвідом використання штучного мокротиння для забезпечення зовнішнього контролю якості молекулярно-генетичних досліджень у країні.

Крім того, в рамках візиту було розпочато оновлення програми ЗОЯ і для лабораторій другого рівня з діагностики туберкульозу. У перспективі передбачається поетапне охоплення всієї мережі лабораторій із застосуванням цього підходу, що сприятиме уніфікації якості результатів, своєчасному виявленню недоліків та підвищенню ефективності лабораторної діагностики в Україні.

Ознайомлення українських фахівців із міжнародними рекомендаціями

Завершальним етапом візиту став практичний тренінг для фахівців лабораторій регіональних фтизіопульмонологічних центрів на тему:
«Супервізія, моніторинг та стандартизація лабораторної діагностики туберкульозу відповідно до міжнародних рекомендацій». Захід було ініційовано Центром громадського здоров’я та організовано за технічної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я і Проєкту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні». Учасники заходу:

  • отримали актуальну інформацію щодо міжнародних змін у підходах до супервізії та моніторингу лабораторної діяльності;
  • ознайомились із новими інструментами для оцінки якості та оновленими індикаторами ефективності;
  • взяли участь у групових практичних заняттях для вирішення реальних проблем, які виникають у щоденній роботі лабораторій.

Цей візит міжнародного експерта Супранаціональної референс-лабораторії з діагностики туберкульозу став іще одним імпульсом для подальшого розвитку лабораторної мережі з діагностики туберкульозу в Україні, який підтверджує сталу технічну підтримку з боку міжнародних партнерів.

Інші новини