Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
ЦГЗ провів зустріч щодо розробки моделі та базової програми лікування осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання ПАР та алкоголю
01.04.2025
15:31

ЦГЗ провів зустріч щодо розробки моделі та базової програми лікування осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання ПАР та алкоголю

Центр громадського здоров’я спільно з міжнародними експертами за підтримки французької агенції «Expertise France» провів міжсекторну робочу зустріч щодо розробки моделі та базової програми лікування осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (ПАР) та алкоголю. 

Зустріч поклала початок проведенню національного діалогу щодо розбудови моделі та типової програми надання послуг особам з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання ПАР та алкоголю, що відповідають потребам пацієнтів та забезпечують інтеграцію послуг на всіх рівнях надання допомоги.

Було представлено огляд наявної системи медичної допомоги в Україні особам з розладами, внаслідок вживання ПАР та алкоголю, висвітлено сильні та слабкі сторони організації наявних послуг. Відтак учасники розглянули основні компоненти майбутньої примірної моделі забезпечення сервісів особам, які вживають ПАР, враховуючи міжнародні рекомендації.

Розробку моделі здійснюють міжнародні експерти з досвідом у сфері лікування залежностей, соціально-психологічної реабілітації, організації послуг охорони здоров’я та фінансового планування:

  • Ігор Куценок, професор психіатрії в Університеті Каліфорнії в Сан-Дієго, директор Центру досліджень, навчання та менеджменту у сфері залежностей УКСД;
  • Ольга Мишаківська, лікарка-психіатриня, кандидатка медичних наук, керівниця секції медицини залежностей Української психіатричної асоціації, Координаторка національних підрозділів ISSUP, науковиця відділу залежностей Школи академічної психіатрії Інституту психіатрії, психології та нейронаук Королівського коледжу Лондона.

До обговорення було запрошено міжнародних експертів, представників міністерств, установ, національних служб, закладів охорони здоров’я, які надають психіатричну та наркологічну допомогу в Україні, представників інститутів громадянського суспільства. 

Під час групових робіт учасники надали експертну оцінку примірних маршрутів пацієнтів для різних ключових груп, що зіткнулися з проблемою вживання ПАР.

Метою розробки примірної моделі та програми лікування є забезпечення континууму якісних послуг медичної допомоги особам із розладами психіки та поведінки внаслідок вживання ПАР та алкоголю, що узгоджується з сучасними підходами лікування, зокрема положеннями галузевих стандартів медичної допомоги*. Це також відповідає загальній меті України з реалізації комплексних заходів, направлених на боротьбу з нарко-/алкозалежністю та тютюнокурінням, зокрема реалізації Концепції розвитку послуг, пов’язаних із залежністю від ПАР, включаючи алкоголь.

*Психічні та поведінкові розлади (синдром залежності) внаслідок вживання опіоїдів;

*Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин та стимуляторів за виключенням опіоїдів.

Інші новини