
Фахівці з усієї країни взяли участь у семінарах, присвячених розгортанню мережі центрів ментального здоров’я як простору довіри для пацієнтів
У квітні відбувся цикл семінарів «Центри ментального здоров’я: мережа, менеджмент, моніторинг», організований Міністерством охорони здоров’я України в особі радниці Прем'єр-міністра України та координаторки проєктів з психічного здоров'я МОЗ Ірини Микичак.
У заходах взяли участь представники центрів ментального здоров’я із 130 закладів охорони здоров’я різних регіонів. Метою семінарів була підготовка спеціалістів до створення національної мережі центрів ментального здоров’я для покращення пацієнтам багатопрофільних лікарень доступу до психіатричної та психологічної допомоги.
Ірина Микичак під час заходу ознайомила учасників з концепцією МОЗ щодо розгортання мережі центрів ментального здоров’я з мобільними мультидисциплінарними командами, до якої входитимуть лікарі-психіатри, психологи, психотерапевти та інші фахівці.
«Ми прагнемо, аби Центри ментального здоров’я стали простором довіри, де не засуджують і не ставлять клеймо, де можна просто поговорити з фахівцем, отримати пораду чи амбулаторне лікування. Центри ментального здоров’я — це про професійну опіку, а не про діагнози. Про стосунки, які підтримують. Про громаду, яка не ігнорує біль, а допомагає з ним впоратись. Отож творимо Центри ментального здоров’я для того, аби кожна людина могла жити з гідністю, спокійно, впевнено і не залишалась наодинці з німим болем», — зауважила Ірина Микичак.
Під час семінарів начальниця відділу управління та протидії вірусним гепатитам та опіоїдної залежності Центру громадського здоров’я Ірина Іванчук представила підходи до надання допомоги людям з розладами внаслідок вживання психоактивних речовин та алкоголю у центрах ментального здоров’я.
Ірина Іванчук зазначила, що від 30 до 50% осіб з психічними розладами протягом життя мають супутній коморбідний розлад, пов'язаний із вживанням психоактивних речовин або алкоголю. Саме тому під час роботи з людьми із зазначеними розладами важливо впроваджувати послуги з раннього скринінгу, діагностики та подальшого лікування розладу, пов'язаного з вживанням ПАР або алкоголю.
З метою налагодження зазначеної допомоги, її стандартизації відповідно до доказових підходів, розробляються медико-технологічні документи зі стандартизації медичної допомоги та проводиться низка навчальних заходів для провайдерів послуг. Так, на сьогодні в Україні вже розроблено медико-технологічні документи, а саме:
- Стандарт медичної допомоги «Психічні та поведінкові розлади (синдром залежності) внаслідок вживання опіоїдів» (затверджений у листопаді 2020 року);
- Стандарт медичної допомоги «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин та стимуляторів за виключенням опіоїдів» (затверджений у січні 2025 року).
Триває робота щодо розробки Стандарту медичної допомоги «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю», затвердження якого очікується найближчим часом.
«Подальшими кроками є розробка моделі організації послуг для осіб з розладами внаслідок вживання психоактивних речовин і програми лікування людей із залежністю від психоактивних речовин. Ці кроки важливі для створення комплексної підтримки та ефективного лікування — це дозволить забезпечити належну медичну допомогу тим, хто її потребує», — додала Ірина Іванчук.
Окрему увагу під час заходів було приділено організації допомоги дітям, про що розповідала Наталія Масяк, очільниця Клініки психічного здоров'я дітей, підлітків та молоді (м.Львів). Про досвід та підходи роботи з людьми із психічними розладами, зумовленими травматичним досвідом війни, розповів лікар-психіатр, психотерапевт та керівник напрямку ментального здоров’я Центру UNBROKEN Олег Березюк і керівниця Центру психічного здоров'я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Ксенія Возніцина.
Окремі сесії були присвячені механізмам фінансування центрів ментального здоров’я через НСЗУ, інструментам моніторингу їхньої діяльності та ролі освітньої програми для духовенства «Зцілення ран війни», яка допомагає залучити релігійні спільноти до психосоціальної підтримки.
Розгортання мережі центрів ментального здоров'я в громадах — проєкт Міністерства охорони здоров'я України за підтримки Всеукраїнської організації охорони здоров’я і спільного зі Світовим банком проєкту «Зміцнення системи охорони здоров'я та збереження життя (HEAL UKRAINE)». Проєкт є частиною екосистеми Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», яка є ініціативою Першої леді Олени Зеленської.