Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Імунізація на Буковині: виклики й досягнення
29.04.2025
17:06

Імунізація на Буковині: виклики й досягнення

У рамках Тижня імунізації Центр громадського здоров’я розповідає про процеси вакцинації в областях України — з якими викликами стикаються та які знаходять рішення наші колеги в різних регіонах. Цього разу мова піде про Чернівецьку область.

Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) активно забезпечує імунізацію мешканців регіону за Національним календарем профілактичних щеплень. Водночас Буковина має свою географічну та демографічну специфіку, яка впливає на процеси вакцинації дітей і дорослих.

Прикордоння: різні мови — не перешкода якісній медицині

Однією з особливостей регіону є його близькість до Румунії та Молдови. Це створює додатковий ризик поширення інфекцій із сусідніх країн. Проте важливою є й інша географічна особливість регіону. Чернівецька — найменша за площею область України. Це спрощує людям доступ до медичних послуг, і вакцинації зокрема. Завдяки правильній комунікації з боку сімейних лікарів та малим відстаням мешканці навіть у віддалених населених пунктах мають легкий доступ до амбулаторій і вакцинації. Ще однією комунікаційною особливістю Чернівеччини є велика кількість людей, які спілкуються румунською мовою. Проте це аж ніяк не є бар’єром для вакцинації, оскільки сімейні лікарі часто володіють як українською, так і румунською.

Виїзні «Дні здоров’я» — медичні послуги жителям віддалених регіонів

Для охоплення громад, де є додаткова потреба в медичних послугах, ЦКПХ організовує «Дні здоров’я». Ці заходи допомогли збільшити рівні охоплення вакцинацією в Чернівецькій області серед жителів гірських та інших віддалених районів. У 2024 році було проведено 47 таких виїздів, а у 2025 році — 25.

За один такий виїзд бригада вакцинувала до 80 дітей і дорослих за календарем профілактичних щеплень. Крім вакцинації, мобільні бригади надавали інші медичні послуги, як-от профілактичний огляд і консультації лікаря, проводили тестування на ВІЛ, вірусні гепатити та COVID-19.

Протягом Тижня імунізації цього року також відбулись чотири виїзні «Дні здоров’я», під час яких мультидисциплінарні команди фахівців надавали безоплатні медичні послуги жителям громад Чернівецького регіону, відповідали на запитання мешканців громад про вакцинацію та поширювали інформаційні матеріали.

Сімейні лікарі — лідери громадської думки

В області є значна кількість релігійних громад різних конфесій. У спілкуванні про необхідність вакцинації з мешканцями таких громад сімейні лікарі використовують індивідуальний підхід. Наприклад, під час спалаху кору в одній з громад, де було багато відмов від щеплень за релігійними переконаннями, батьки відмовлялися вакцинувати дітей, боячись побічних реакцій. Проте після спілкування з сімейними лікарями на виїзді, місцеві мешканці змінили свою думку й дозволили зробити щеплення від кору їхнім дітям.

Загалом сімейні лікарі мають значний вплив на громадську думку в регіоні — близько 70% людей довіряють у питаннях захисту здоровʼя передусім своєму сімейному лікарю.

Духовні лідери місцевих релігійних громад також підтримують імунізаційні ініціативи і співпрацюють з ЦКПХ та Департаментом охорони здоров’я Чернівецької ОВА (ДОЗ). Так, на початку вакцинальної кампанії під час пандемії COVID-19 до храмів приходили представники ЦКПХ і ДОЗ і після літургій доносили парафіянам інформацію про необхідність щеплень від коронавірусу.

Культурні події як ефективний майданчик для популяризації вакцинації

Практика показала, що ефективним майданчиком для поширення якісної інформації про вакцинацію та впливу на громадську думку є культурні події та концерти, організовані ЦКПХ в партнерстві з громадськими організаціями. На таких заходах вакцинальні бригади та представники Чернівецького обласного ЦКПХ поширюють видаткові матеріали та розповідають відвідувачам про імунізацію.

Такий креативний підхід допомагає залучити людей, особливо молодь, до імунізації. Люди отримують як нову інформацію, так і нагадування про важливі речі, які знали раніше, наприклад, про необхідність вакцинуватися раз на 10 років від дифтерії та правця, а також про важливість щеплення від вірусу папіломи людини для зниження ризику розвитку раку.

Також Чернівецький обласний ЦКПХ долучається до освітніх ініціатив Міністерства охорони здоров’я України й партнерів. Серед проведених заходів  — «Операція-вакцинація» за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні. Це інтерактивна виставка та квест-гра, які пояснюють батькам і дітям, навіщо потрібна вакцинація.

Як вакцинувати себе та своїх дітей

Нагадуємо, що вакцинація за календарем профілактичних щеплень безоплатна і доступна в усіх регіонах. Щоб отримати щеплення самому або вакцинувати дитину, зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра. Якщо декларації з сімейним лікарем немає — ви можете звернутися у найближчий центр первинної медико-санітарної допомоги.

Пам’ятайте

Вакцинація — це не лише захист конкретної людини, а й створення колективного імунітету. Завдяки імунізації світ подолав таку смертельну хворобу, як натуральна віспа. Спільними зусиллями ми можемо запобігти ще більшій кількості небезпечних інфекцій — кашлюку, дифтерії, кору, поліомієліту, краснусі, гепатиту B та іншим.

Головне — вчасно вакцинуватися!

 

Інші новини