Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
21.01.2021
11:12

Міжнародний день обіймів: чому так важливо ретельно дотримуватися гігієни рук

Обіймаючи близьку людину, ми передаємо їй наше тепло, любов, піклування та трохи власних мікроорганізмів. Мікробіота шкіри (сукупність мікроорганізмів, що її населяють) є надзвичайно різноманітною. Більшість бактерій, що живуть на нашій шкірі, належать до таких родів як Staphylococus, Corynebacterium і Propionibacterium, але перелік ними не обмежується.

Кожна людина має власний набір таких бактерій, які співіснують із нею та приносять немалу користь. Процес взаємовигідного існування називають симбіозом. Основна функція мікробіоти шкіри — захисна, адже вона стає першим бар’єром на шляху патогенних мікроорганізмів. Бактерії симбіонти людини мають виражену здатність протидіяти патогенним та умовно-патогенним мікроорганізмам. Але іноді цей захисний бар’єр не справляється й тоді починають виникати проблеми.

Є низка захворювань, які можуть проникати в організм людини безпосередньо через непошкоджену шкіру, більшість із них спричиняють паразити, характерні для тропічних і субтропічних країн.

Для нашого регіону більшу небезпеку становлять мікроорганізми, які потрапивши на поверхню тіла під час контакту з іншою людиною, викликають хвороби шкіри, нігтів та волосся. Наприклад, демодекоз — паразитарне захворювання, яке спричиняє підшкірний кліщ; мікроспорія — грибкове захворювання шкіри та волосся, яке викликає Microsporum canis; усім добре відомий педикульоз — паразитарне захворювання шкіри, викликане вошами.

Деякі мікроорганізми можуть не викликати захворювання шкіри, але зберігатися на ній деякий час чи навіть розмножуватись, ніяк не проявляючи себе. І тут прихована найбільша небезпека. Якщо шкіра контамінована такими мікроорганізмами, особливо це стосується шкіри рук, людина може переносити їх до будь-якої поверхні, до якої торкається. У цьому випадку руки стають фактором передавання захворювання, навіть якщо ви про це не знаєте.

Наприклад, якщо руки контаміновані такими мікроорганізмами як Salmonella або Escherichia coli, під час прийому їжі бактерії потрапляють в організм разом із їжею та викликають гостру кишкову інфекцію. Якщо торкатися такими руками харчових продуктів або готувати їжу, можна передати збудник людині або навіть великій кількості людей, яких ви пригощаєте.

На вашій шкірі тривалий час може жити золотистий стафілокок, не створюючи дискомфорту, але під час контакту ви можете перенести його на пошкоджену шкіру (мікротріщинки, садна) більш сприятливого організму. Там він спричинить місцеве ураження самої шкіри, як, наприклад, фурункул або підшкірний абсцес, або зможе поширитися через кров і викликати такі тяжкі захворювання як остеомієліт, менінгіт, сепсис.

Якщо на ваших руках є вірус SARS-CoV–2 (збудник коронавірусної хвороби), ви можете перенести його на слизову оболонку очей або носа, а отже, захворіти на COVID-19. Також ви можете перенести його на руки іншої людини, з якою вітаєтесь, через що вона в подальшому захворіє.

Перелік захворювань, які передаються контактним шляхом, у тому числі через брудні руки, надзвичайно великий, але перервати його досить просто.

Гігієни рук можна дотримуватись, миючи їх із милом та водою. За відсутності можливості помити руки, можна застосовувати спиртовмісний антисептик для рук. Але варто пам’ятати, антисептик може знищити більшість патогенних мікроорганізмів, але не всі. Наприклад, збудник Clostridium difficile, що викликає псевдомембранозний коліт (важке ураження кишечника), є стійким до дії спиртовмісних дезінфекційних засобів. Також антисептик не видалить із поверхні рук яйця паразитів та не знешкодить токсичні речовини, якими руки можуть бути забруднені. В умовах пандемії COVID-19 рекомендовано використовувати антисептики із вмістом спирту не менше 60 %.

Як слід дотримуватися гігієни руки, щоби після миття не продовжувати носити на них невидиму мікробну небезпеку?

  • Мийте руки:

— перед прийомом їжі

— після відвідування туалету

— після приходу з вулиці

— коли руки візуально забруднені

— перед надяганням та після зняття засобів індивідуального захисту, таких як медична маска або респіратор

  • Надавайте перевагу рідкому милу перед кусковим
  • Намилюйте руки так, щоби мило вкривало всі поверхні кистей
  • Приділяйте особливу увагу таким ділянкам: зовнішня поверхня долонь, проміжки між пальцями, пучки пальців та великі пальці.
  • Процес миття має тривати не менше 40 секунд
  • Для висушування рук після миття користуйтесь одноразовими паперовими рушниками або індивідуальним тканинним рушником. Не варто це робити за допомогою електросушарок через неминуче завихрення повітря, у якому можуть бути забруднюючі частки, а також через недостатнє висихання рук.
  • Закривайте кран використаним паперовим рушником, адже ви щойно відкривали його брудними руками.

Пам’ятайте: навіть добра справа, зроблена брудними руками, може нанести велику шкоду.

Інші новини