Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Об’єднавча конференція із протидії туберкульозу відбулася у Києві
16.10.2018
19:00

Об’єднавча конференція із протидії туберкульозу відбулася у Києві

9–10 жовтня уперше відбулася Національна конференція «Мобілізація зусиль спільноти у боротьбі з туберкульозом в Україні». Захід об’єднав усі зацікавлені сторони: державний сектор, неурядові організації, провідних фахівців наукової спільноти та представників медичної служби.

Про надзвичайну важливість форуму для держави свідчить участь в. о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун, представника Парламентської платформи боротьби з туберкульозом Олексія Кириченка, першого заступника гендиректора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Віктора Ляшка та ін.

Свої досягнення у боротьбі з туберкульозом презентували як національні, так і міжнародні неурядові організації: Центр громадського здоров’я, БО «100% життя», PATH, USAID, Stop TB Partnership, Centrul PAS, МБФ «Альянс громадського здоров’я», БО «Від серця до серця», ГО «Клуб „Шанс“», БО «Світло надії», ГО «Інфекційний контроль в Україні», БО TBpeopleUkraine, Партнерство «Зупинимо туберкульоз. Україна».

Як зазначили представники спільнот, в Україні зараз максимально сприятлива ситуація для подолання ТБ: держава переорієнтовується на потреби хворих і активно використовує напрацювання неурядового сектора не лише у сфері туберкульозу, а й в інших актуальних напрямах медичної допомоги.

Учасники конференції обговорювали нагальні питання розвитку ТБ-спільнот, інфекційного контролю, найкращих практик із протидії захворюванню, впровадження нових протитуберкульозних препаратів та режимів лікування, боротьби з поширенням хіміорезистентного ТБ.

У своєму виступі Віктор Ляшко ознайомив присутніх зі Стратегією реформування протитуберкульозної служби в Україні. Фтизіатрична служба має стати інтегрованою частиною медичної допомоги, орієнтованої на потреби пацієнта із акцентом на амбулаторному лікуванні ТБ.

Яна Терлеєва, завідувачка відділу координації програм лікування туберкульозу ЦГЗ, акцентувала увагу аудиторії на викликах щодо протидії ХР ТБ і зроблених стратегічно важливих кроках із подолання туберкульозу. Зараз розширено доступ до сучасного якісного лікування за доказовими протоколами відповідно до наказу МОЗ № 1422. У червні 2018 р. в Україні вперше зареєстровано бедаквілін (наказ МОЗ України від 15.06.2018 № 1135) і подано досьє на реєстрацію деламаніду. У рамках державних закупівель за кошти 2018 р. планується закупити близько 2 500 курсів деламаніду. Крім того, ЦГЗ подав запит від країни на отримання безкоштовної донаційної програми Агентства США з міжнародного розвитку на 3 268 курсів бедаквіліну. Це означає додаткові шанси для одужання пацієнтів.

За словами Юрія Варченка, головного фахівця з профілактики та нагляду за туберкульозом ЦГЗ, пацієнтоорієнтоване лікування хворих на ТБ фокусується передусім на індивідуальних потребах пацієнта і його очікуваннях від якості, безпечності, комфортності медичної допомоги.

Центр громадського здоров’я розробив проект гарантованих послуг для хворих на амбулаторному лікуванні, котрі фінансуватимуть коштом державного бюджету: мотиваційне консультування хворого та його близьких із питань профілактики, діагностики, лікування туберкульозу, уникнення перерв у лікуванні, доставка протитуберкульозних препаратів, переадресація до інших служб за потреби. Інші потреби, які виникають під час лікування хворого на ТБ, буде профінансовано за рахунок місцевих бюджетів відповідно до розроблених програм підтримки хворих на туберкульоз.

Насамкінець учасники форуму обговорили вектори подальшого розвитку ТБ-спільноти в Україні. Зокрема, було визначено ключові напрями на ближчу перспективу.

Інші новини