Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Обережно, плазуни: що робити, якщо вкусила змія?
17.06.2024
14:59

Обережно, плазуни: що робити, якщо вкусила змія?

Улітку розпочинається сезон активності плазунів. У квітні й травні було зареєстровано 31 звернення по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою – серед постраждалих троє дітей до 17 років. 

12 випадків зареєстрували в Закарпатській області, по 5 – у Полтавській і Львівській, по 1 – у Одеській та Чернівецькій, 4 – у Житомирській, 3 у Дніпропетровській областях. Розповідаємо, що треба знати про змій і як вберегтися від їх укусів.  

Що треба знати про змій

Змії – це холоднокровні тварини, які взимку впадають у сплячку. Активний спосіб життя вони ведуть лише у теплу пору – з квітня до глибокої осені. Переважно ці плазуни мешкають в лісосмугах, на лісових галявинах, на узліссях. Можуть траплятися в ярах, балках, на степових схилах, порослих чагарниками. У сонячні дні змій можна побачити на пнях чи стежках – вони вигріваються на сонці. 

Через це під час походу в ліс, відпочинку на березі річки, в парках, присадибних ділянках і навіть на подвір’ї домогосподарств є вірогідність натрапити на змій. Крім того, плазуни часто трапляються біля звалищ будівельних матеріалів тощо. 

На території України мешкають декілька видів отруйних змій, через чиї укуси люди зазвичай звертаються по допомогу:

гадюка звичайна – можна зустріти в Карпатах, Поліссі. Частково мешкає в лісостепу, а також поблизу галявин, боліт, берегів водойм, на луках у долинах річок і озер на межі з лісами, зокрема біля доріг.

гадюка степова – цей вид зустрічається в степах та лісостепах України, частіше – на Лівобережжі. Також цей вид можна побачити у степах і на схилах Кримських гір. 

гадюка Нікольського – трапляється в лісостеповій зоні північної частини Одещини, Вінниччини, Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Полтавщини. Також її можна зустріти на півночі Донеччини, на півдні Харківської, Сумської, Луганської та Чернігівської областей. 

Зазвичай гадюк можна розпізнати за зигзагоподібним візерунком на спині. Також потрібно звертати увагу на розміри. Здебільшого гадюки є невеликими. Характерною ознакою гадюки є вертикальна форма зіниць. 

З-поміж неотруйних змій на території України водяться різноманітні види вужів, полозів, мідянки. Вуж звичайний має жовті “вушка”, натомість водяний вуж – ні. У неотруйних полозів та мідянок так само “вушок” немає.  

Як вберегтися від укусів змії

Якщо плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути змії, обирайте відповідний одяг. Це мають бути високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, які варто заправити у черевики. 

Будьте обережними і обачними під час відпочинку на природі.  Якщо побачили змію, не наближайтеся до неї, не робіть різких рухів. Краще зачекайте, поки змія відповзе сама. 

Завжди доречно перевірити місце відпочинку – перед тим, як сісти на колоду, камінь чи траву, можете постукати по них палицею. Це допоможе відігнати змію зі сховку та уникнути контакту з нею. 

Яку допомогу надавати, якщо вкусила отруйна змія 

Якщо вкусила отруйна змія, варто дотримуватися такого алгоритму дій:

  • за можливості, потерпілу людину треба якнайшвидше доставити до найближчої лікарні чи медпункту;
  • якщо ви перебуваєте у віддаленому місці, надайте першу домедичну допомогу людині самостійно. Для цього виконайте такі кроки: 
  • перемістіть людину в зручне положення, забезпечте їй мінімум рухів;
  • звільніть місце укусу від взуття, одягу чи прикрас;
  • при транспортуванні до медичного закладу зафіксуйте кінцівку в піднесеному положенні за допомогою шини чи підручних засобів;
  • місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином та накласти пов’язку, що злегка здавлює кінцівку;
  • постраждалому також можна дати 1-2 таблетки від алергії, якщо вони є. 

Варто пам’ятати: укус змії не такий небезпечний, як ускладнення, які він може викликати. Підвищений ризик ускладнень після укусу є в людей, які мають хронічні захворювання чи індивідуальну реакцію. 

Якщо вкусила гадюка:

Не висмоктуйте отруту. Це може призвести до алергічної реакції та набряку верхніх дихальних шляхів у вас. 

Не накладайте джгут. Такий крок може викликати локальний некроз тканин і гангрену в потерпілого.

Не припікайте рану. Це не допоможе нейтралізувати отруту змії, яка глибоко проникає під шкіру потерпілого, а нанесе лише шкоду здоровʼю та біль постраждалому. 

Не пропонуйте алкоголь. Він може діяти як стимулятор, який прискорить кровообіг, і швидше поширить отруту організмом потерпілого.

Інші новини