Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
24.10.2023
16:16

Поліомієліт: як вберегтись від захворювання?

Сьогодні, 24 жовтня, відзначають Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (гострим в'ялим паралічем) — небезпечним інфекційним захворюванням, що може спричинити невиліковні паралічі. В цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на його небезпеку та профілактику.  

У 2021 році в Україні було оголошено спалах поліомієліту. На той час було зареєстровано 2 випадки захворювання, обидві дитини мали ознаки в'ялого паралічу. Навіть один випадок поліо вже є класифікацією спалаху. 

Для протидії та запобіганню подальшому поширенні вірусу у 2021 році в Центрі громадського здоров'я було створено робочу групу, яка розробила  "План заходів у відповідь на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу типу 2". 

Заходи з протидії подальшому поширенню вірусу розроблялись та впроваджувались за технічної підтримки фахівців GPEI (Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту) та Всесвітньої організації  охорони здоров'я (ВООЗ). 

"Повноцінна готовність країни до виникнення спалаху поліо, а головне  — запобігання його появі можливе завдяки скоординованій роботі мережі закладів системи громадського здоров'я. Насамперед це фахівці центрів контролю та профілактики хвороб, які завдяки спільним заходам із медичними працівниками зможуть досягти показника охоплення профілактичними щепленнями проти поліо не нижче 95% та забезпечити виконання індикаторів якості епідеміологічного нагляду за ГВП як показника ефективності системи в цілому", — зазначив Олександр Мацьков, заступник генерального директора Центру громадського здоров'я. 

Через 2 роки, у 2023 році, ВООЗ повідомила, що спалах офіційно завершено, а Україна стала вільною від захворювання. 

Чому варто остерігатися захворювання на поліомієліт? 

Поліомієліт — це невиліковна хвороба. Найбільш сприятливі до поліомієліту діти віком до 5 років, які не були вакциновані або не отримали всі дози вакцини згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Також він може вражати невакцинованих дітей від 5 років й дорослих. 

Хвороба може мати тяжкий перебіг з ураженням центральної нервової системи і виникненням паралічів. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), в одному з 200 випадків захворювання викликає невиліковний параліч. Понад 5% осіб з такими наслідками помирають через враження дихальних м'язів. Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.

Поки в світі є хоч одна інфікована людина, існує ризик зараження дітей по всьому світові. 

Як передається поліо? 

Збудником поліомієліту є поліовірус, який поширюється серед людей через фекалії або слину. Найчастіше інфекція передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Вірус розмножується у клітинах кишківника і вражає сіру речовину спинного мозку людини, що може призвести до паралічу м’язів, іноді — смерті. Усього існують три серотипи поліовірусу. За даними ВООЗ, наразі живим зараз залишається тільки один штам — поліовірус типу 1.

Які симптоми захворювання? 

Найчастіше захворювання поліомієлітом триває безсимптомно. Але його носій становить загрозу для оточення й може передавати інфекцію. Після зараження ознаки захворювання виникають через 3-35 днів.

Основні симптоми поліо хвороби: 

  • лихоманка;
  • головний біль; 
  • біль у животі й горлі; 
  • нудота і блювання;
  • сильний біль в уражених м’язах;
  • рухові розлади аж до повного паралічу. 

Як можна запобігти захворюванню? 

Станом на сьогодні ліків від поліомієліту не існує. Єдиним захистом є вакцинація. Аби запобігти спалаху поліомієліту, необхідно створити колективний імунітет — до 95% громадян мають бути вакцинованими. 

Вакцинація проти поліомієліту є обов'язковою згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Дітям вводять 6 доз вакцин у віці: 

  • 2 місяці; 
  • 4 місяці; 
  • 6 місяців: 
  • 18 місяців; 
  • 6 років; 
  • 14 років. 

Лише отримавши всі необхідні дози щеплення, дитина буде захищена від тяжких наслідків поліо.

Вакцинуватись безкоштовно можна у всіх надавачів медичної послуги первинної медико-санітарної допомоги, які уклали договори з Національною службою здоров'я України.

Інші новини