Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Що ви знаєте про стійкість до антибіотиків? Використовуйте антибіотики обережно!
13.11.2017
17:39

Що ви знаєте про стійкість до антибіотиків? Використовуйте антибіотики обережно!

13-19 листопада відзначається Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків (WAAW 2017). Основна тема кампанії цього року – боріться зі стійкістю до антибіотиків – це в ваших руках, вживайте антибіотики обережно і перед тим як приймати антибіотики, проконсультуйтесь із лікарем. Також цей тиждень зосереджує увагу на важливій ролі медичних працівників у зниженні резистентності антибіотиків у середовищах охорони здоров'я через запобігання та контроль за інфекціями.

Антибіотики – це ліки, що використовуються для профілактики та лікування бактеріальних інфекцій, проти вірусів вони безсилі. Стійкість до антибіотиків (резистентність) виникає, коли бактерії змінюються у відповідь на використання цих ліків. Важливо знати, що саме бактерії, а не людина чи тварина стають стійкими до антибіотиків. Ці бактерії можуть заразити і людей, і тварин, а інфекції, які вони викликають, важче лікувати, ніж ті, що викликаються нестійкими бактеріями. Резистентність до антибіотиків призводить до збільшення медичних витрат, тривалої госпіталізації та збільшення смертності, тож є однією з найбільших загроз у сфері охорони здоров’я в усьому світі.

Профілактика

Щоб запобігти та контролювати поширення резистентності до антибіотиків, пацієнтам варто:

  • Вживати тільки ті антибіотики, які були призначені лікарем.
  • Завжди слідкувати за порадами лікаря при використанні антибіотиків.
  • Ніколи не ділитися з кимось іншим своїми антибіотиками та не вживати антибіотики, які залишились із минулого курсу лікування.
  • Завжди завершувати курс лікування антибіотиками, навіть якщо стали почуватися краще, оскільки припинення прийому сприяє зростанню стійкості бактерій до ліків.
  • Запобігати інфекціям, регулярно миючи руки, уникаючи тісного контакту з хворими людьми, готуючи їжу безпечно тощо.

Поради медичним працівникам:

  • Запобігайте інфекціям, забезпечуючи чистоту рук, інструментів та навколишнього середовища.
  • Пропонуйте призначати антибіотики лише тоді, коли це дійсно необхідно, відповідно до поточних рекомендацій.
  • Роз’яснюйте своїм пацієнтам, як правильно приймати антибіотики, розповідайте про резистентність до антибіотиків та небезпеку неправильного використання.
  • Поговоріть зі своїми пацієнтами про запобігання інфекціям (наприклад, вакцинація, миття рук, прикриття носа і рота при чханні тощо).

Сьогодні протидія стійкості до антибіотиків – наша спільна відповідальність. Кожен може допомогти зменшити поширення стійкості до антибіотиків: особи, які формують політику, громадськість, фармацевтична промисловість, працівники сфери охорони здоров’я, фермери й ветеринари. Використовуйте антибіотики обережно!

За матеріалами Всесвітньої організації охорони здоров’я. 

Інші новини