Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Стратегія національної системи крові в дії: оцінка EuBIS
25.05.2018
15:30

Стратегія національної системи крові в дії: оцінка EuBIS

Стартував другий етап самооцінки закладів переливання крові, метою якого є сприяння керівництву центрів крові України в підготовці до національної та міжнародної сертифікації / акредитації, відповідно до прийнятих ЄС Директиви 2002/98/EC, якою встановлюються стандарти якості та безпеки взяття, тестування, переробки, зберігання та розподілу донорської крові та її компонентів та Директиви 2005/62/EC стосовно стандартів та специфікацій Співтовариства щодо системи якості для спеціалізованих установ і закладів переливання крові, а також стандартів ЄС-GMP, PIC/S GMP для центрів крові, керівництва РЄ «Керівництво з приготування, використання та забезпечення якості компонентів крові» та ISO серії 9000. Захід узгоджується з проектом плану реалізації Стратегії розвитку національної системи крові в Україні щодо поновлення ліцензування діяльності спеціалізованих установ і закладів переливання крові.

До самооцінки залучено 15 закладів у різних регіонах країни. Їх результати допоможуть визначити стан готовності обласних спеціалізованих установ і закладів переливання крові до акредитації відповідно до вимог Директив Європейського Союзу (ЄС) і стандартів Ради Європи (РЄ) щодо якості та безпеки крові із застосуванням адаптованого інструменту оцінки Європейської системи інспектування служб крові (EuBIS). Результати оцінки будуть слугувати основою для обґрунтування надання технічної допомоги з боку ЄС. В процесі оцінки планується виявити всі існуючі «прогалини» законодавства за напрямком, що слугуватиме основою для належної імплементації Директив ЄС і РЄ щодо безпеки крові, а також розробки відповідних національних нормативних актів. А сам інструмент оцінки EuBIS буде використаний для розроблення ліцензійних вимог щодо заготівлі, переробки, тестування, зберігання, розподілу донорської крові та її компонентів.

Під час першого етапу самооцінки відбувся цикл установчих вебінарів щодо акредитації спеціалізованих установ і закладів переливання крові відповідно до вимог ЄС і стандартів РЄ. Другий етап першим із 15 закладів-учасників самооцінки розпочав  Київський міський центр крові за участю заступника Міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Ольги Стефанишиної, начальника відділу безпеки крові та донорства ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Ірини Славінської, підтримки директора Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Валентини Гінзбург, головного лікаря Київського міського центру крові Людмили Заневської. До участі в оцінці були запрошені та взяли участь співробітники Представництва Європейського Союзу в Україні – Представник ЄС з питань досліджень, інновацій та соціальної політики Вірджинія Дамбраускайте та Перший радник, керівник відділу економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Мартін Шредер. Від АМАОЗ в Україні участь взяли Олександр Волок, директор в Україні, та Олександр Сергієнко, технічний експерт з безпеки крові.

Оцінку проводить ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» за технічної підтримки Американського міжнародного альянсу охорони здоров’я (АМАОЗ) в Україні, відповідно до Меморандуму про співпрацю з Міністерством.

Представники Європейської Комісії долучились до обговорення важливості внутрішнього аудиту закладів переливання і схвалили такі кроки, що допоможуть в реалізації Стратегії розвитку національної системи крові України.

Наступними учасниками самооцінки стануть обласні спеціалізовані установи і заклади переливання крові Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей.

Інші новини