Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Стрес через фінансові труднощі впливає не лише на психічний стан людини — дослідження
08.02.2024
11:47

Стрес через фінансові труднощі впливає не лише на психічний стан людини — дослідження

За результатами дослідження, проведеного вченими з Великобританії, стрес через фінансові труднощі впливає не лише на психічний стан людини, а й на роботу імунної, нервової та ендокринної систем.

У цьому дослідженні, яке тривало чотири роки та результати й основні висновки якого публікує ScienceDirect і ScienceAlert, взяли участь 4 934 людини віком від 50 років.

Учені виокремили шість поширених факторів стресу через:

  • фінансові труднощі;
  • догляд за кимось;
  • інвалідність;
  • важку втрату, горе;
  • хворобу;
  • розлучення.

У ході дослідження з’ясувалось, що через фінансові труднощі фізичне здоров’я зазнає суттєвого впливу в довгостроковій перспективі.

Дослідники встановили "профілі ризику" за допомогою чотирьох біомаркерів у крові:

  • кортизолу — гормону, який виробляється у відповідь на стрес;
  • С-реактивного білка (СРБ) і фібриногену — показників імунітету, що реагують на запалення;
  • інсуліноподібного фактора росту (ІФР-1), який пов’язаний зі старінням і довголіттям.

Учасники дослідження, які відчували стрес лише через фінансові проблеми, мали майже на 60% більше шансів продемонструвати "профіль високого ризику" через чотири роки.

З кожним додатковим стресовим фактором, зокрема, таким як розлучення, ця ймовірність зростала на 19%.

Епідеміологиня Одесса Гамільтон зазначає, що стрес через фінансові труднощі може вплинути на багато аспектів життя, призводячи до сімейних конфліктів, соціальної ізоляції, навіть голоду й безпритульності.

Відомо, що гострий стрес спричиняє каскад гормональних змін в організмі, які прискорюють дихання та серцебиття, підвищують кров’яний тиск. Імунна система також реагує, виробляючи більше прозапальних молекул.

"Коли імунна та нейроендокринна системи добре функціонують разом, підтримується гомеостаз (відносна динамічна сталість внутрішнього середовища та деяких фізіологічних функцій організму людини) і зберігається здоров’я. Але хронічний стрес може порушити цей біологічний обмін і призвести до захворювань", — пояснює Гамільтон.

У цьому дослідженні фінансовий стрес, важка втрата та тривала хвороба продемонстрували найсуттєвіші довгострокові зміни в імунних та нейроендокринних біомаркерах. Це свідчить про вплив хронічного стресу на погіршення фізичного здоров’я.

Як боротися зі стресом?

Стрес — це захисна реакція організму на зовнішні подразники. Мозок, сприймаючи загрозу, сигналізує наднирникам виділяти гормони стресу — адреналін і кортизол. Внутрішні резерви організму активуються, тому підвищується м’язова сила, швидкість реакції, витривалість та больовий поріг. Це важливі реакції, що допомагають організму боротися з джерелом небезпеки або втікати від неї. Коли загроза зникає, тіло повертається у розслаблений стан.

Зазначимо, що стрес загалом корисний, коли це еустрес (він мобілізує сили організму й допомагає адаптуватися до життєвих змін). Але є і дистрес, який має негативний вплив, виснажує людину і сприяє її дезорганізації.

Кілька порад, як подолати стрес:

  • усувайте чинники стресу або, якщо це неможливо, переосмислюйте його сприйняття;
  • не забувайте про взаємодопомогу, це допомагає впоратися зі стресовими ситуаціями;
  • обирайте збалансоване харчування, так ви матимете сили долати труднощі;
  • подбайте про розслаблення м’язів — це може бути тепла ванна, масаж, вправи на релаксацію тощо;
  • забезпечте повноцінний сон, адже "підзарядка" дуже важлива для вашого організму;
  • у вашому житті має бути місце для фізичної активності, адже під час неї знижується рівень гормону стресу (кортизолу);
  • не соромтеся звертатися по допомогу до лікаря, якщо ви страждаєте через порушення сну, харчування та перепади настрою. Адже своєчасне медичне втручання допоможе пропрацювати наслідки стресу й визначити, як діяти наступного разу.

Матеріал підготовлено в рамках Всеукраїнської програми з ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Інші новини