Турботи про психічне здоров’я під час вагітності й у перші тижні після народження дитини потребують обоє батьків
Вагітність і народження дитини — період великих змін для сім’ї. Увага всіх у цей час здебільшого зосереджена на догляді за дитиною. Однак у перинатальний період (з 22-го тижня вагітності й до кінця першого тижня життя новонародженої дитини) турботи потребують і батьки. Кожен з них може стикатися зі стресом, тривогою або навіть депресією. За даними ВООЗ, близько 10% вагітних жінок і 13% жінок після пологів і понад 10% чоловіків у перинатальний період відчувають депресію чи тривогу. Перинатальні розлади настрою в обох батьків трапляються у трьох зі 100 пар. Це впливає не лише на здоров'я і добробут родини, а й на їхню здатність виховувати дитину.
Як зберегти психічний добробут сім’ї під час вагітності й у перші тижні після народження дитини та на що звернути увагу молодим батькам розповідаємо до Тижня психічного здоров’я у перинатальний період, що відзначається з 17 до 23 листопада.
Якими можуть бути перинатальні психічні розлади?
Перинатальна депресія виникає під час вагітності (пренатальна депресія) і триває впродовж тижнів і місяців після пологів (післяпологова депресія або ППД).
За даними офіційного журналу Всесвітньої психіатричної асоціації, ППД вважається одним із провідних факторів ризику підвищеної смертності серед немовлят у перший рік життя.
Післяпологовий психоз — це важкий психічний стан, який може виникнути після пологів і вимагає негайної госпіталізації. Післяпологовий психоз потребує термінового медикаментозного втручання, адже від цього залежить, наскільки цей епізод розладу вплине на подальше життя людини.
Чому трапляються психічні розлади?
Психічні розлади можуть бути спричинені:
- економічними труднощами (безробіття, конфлікти в родині через фінансові складнощі, низька соціальна підтримка);
- гормональними змінами;
- конфліктами у стосунках, зокрема через відсутність підтримки з боку партнера;
- насильством з боку партнера;
- психічними розладами в анамнезі.
Дослідники та медичні працівники частіше фокусуються на психічному здоров’ї матері у перинатальний період, однак батьківське психічне здоров’я також відіграє ключову роль у добробуті сім'ї. Перинатальна депресія та тривога у батька можуть збільшити ризик розвитку цих розладів у матері та вплинути на розвиток дитини.
Як не допустити розладів психічного здоров’я в перинатальний період
Готуючись до батьківства, вивчайте інформацію про можливі труднощі.
Розподіляйте обов’язки: спільний догляд за дитиною допомагає підтримувати одне одного.
Професійна допомога: якщо проблеми не зникають, зверніться по допомогу фахівців. Сучасні методи, як-от когнітивно-поведінкова терапія або, у разі необхідності, антидепресанти, бувають дуже ефективними.
Сучасні підходи до лікування психічних розладів у перинатальний період
До сучасних ефективних підходів належать:
- когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), адаптована для післяпологової депресії. Заняття КПТ в режимі онлайн та поведінкова активація також показують результативність;
- міжособистісна терапія.
За потреби, варто звернутися до сімейного лікаря, психотерапевта або психіатра для отримання фахової консультації.
Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми «Ти як?» (https://howareu.com/), ініційованої першою леді Оленою Зеленською.