Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Україна залучає міжнародну підтримку для протидії поширенню антимікробної резистентності — Михайло Росада
23.05.2024
16:43

Україна залучає міжнародну підтримку для протидії поширенню антимікробної резистентності, — Михайло Росада

Представники Центру громадського здоров’я на чолі з Генеральним директором Михайлом Росадою взяли участь у другій частині зустрічі Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC, США), які працюють, зокрема, у сфері протидії поширенню збудників з антимікробною резистентністю (АМР) в Україні. Захід проходив з 20 по 21 травня у місті Київ та став продовженням конференції, яка проходила минулого тижня у Кракові, Польща.

Учасники обговорили успіхи та проблеми у подоланні АМР, які реалізуються у співпраці з міжнародними партнерами, щоб побачити ширшу картину роботи у регіонах та забезпечити впровадження найкращих практик. Також представники переглянули інтегрований план дій, розроблений у Кракові, та визначили точки контакту з кожним партнером для кращої координації та підзвітності. Окрема сесія була сфокусована на поглибленому обговоренні робочих процесів для скринінгу колонізації резистентними мікроорганізмами та створення узгодженого графіку його реалізації.

Стійкість мікроорганізмів до антимікробних препаратів є критичним викликом для світової медицини. Якщо не вживати рішучих дій для подолання цієї проблеми, вже протягом декількох років більшість антибіотиків втратять свою ефективність, а до 2050 року, за оцінками ВООЗ, антимікробна резистентність забиратиме щороку 10 млн людських життів по всьому світу.

Особливої актуальності ця проблема набула для України з початком повномасштабного вторгнення росії - вибухові, осколкові та вогнепальні поранення з відсутністю доступу до фахової медичної допомоги в зонах бойових дій, а також інші фактори призводять до неконтрольованого та нераціонального застосування антимікробних препаратів та, як наслідок, до поширення АМР.

На цю ситуацію також накладаються “традиційні” проблеми - самолікування антибіотиками, недотримання рекомендацій лікарів та інші.

Для подолання АМР Міністерством охорони здоров’я України за участі Центру громадського здоровʼя та міжнародних партнерів був розроблений та затверджений у 2019 році Національний план дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів і наразі очікується його оновлення для організації заходів до 2030 року. Під час заходу Генеральний директор Центру громадського здоровʼя Михайло Росада акцентував увагу як на проблемах АМР, які сьогодні стоять перед медичною спільнотою, так і на діях для їх подолання.

“Сьогодні вже працюють пілотні проєкти у лікарнях в Хмельницькому, Тернополі та Вінниці, де сформовані мультидисциплінарні команди. До кінця вересня наступного року в усіх пілотних закладах охорони здоров’я будуть сформовані кумулятивні антибітикограми, які суттєво спростять вибір антибіотиків при лікуванні найбільш поширених інфекційних хвороб, включно для інфекційних ускладнень у поранених внаслідок бойових дій. Я дякую нашим міжнародним партнерам, зокрема ВООЗ та CDC за співпрацю та підтримку, а організації ICAP при Школі громадського здоров'я Колумбійського університету за організацію заходу у Києві”, - зазначив Михайло Росада.

До складу мультидисциплінарних команд залучені керівники відділів інфекційного контролю, координатори з гігієни рук, клінічні фармацевти, епідеміологи, лікарі-бактеріологи та лікарі клінічної спеціальності. У медичних закладах пілотного проєкту вже діють основні стандартні операційні процедури для відбору зразків та визначення чутливості до антибіотиків, а в кожному закладі проведено більше 30 навчальних та практичних заходів для відпрацювання персоналом практичних навичок.

Окрему увагу очільник Центру громадського здоровʼя акцентував на проведенні досліджень з визначення одномоментної поширеності інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги. Такі дослідження планується проводити щороку в кожному з пілотних закладів з метою комплексного відстеження результатів впроваджень.

До учасників зустрічі також доєднались представники з Національного інституту раку, міської клінічної лікарні №4 та ОЦКПХ міста Дніпра , а також філії Центру «Протичумний інститут ім. І.І. Мечнікова», в рамках розширення діяльності по напрямку АМР на наступний програмний рік, та представники пілотних закладів охорони здоров’я та ОЦКПХ з Хмельницького, Тернополя й Вінниці.

 

ДОВІДКОВО:

Антимікробна резистентність (АМР) — це явище природної чи набутої стійкості мікроорганізмів (бактерій, вірусів, грибів, паразитів) до антимікробних препаратів. Це ускладнює лікування інфекційних захворювань та підвищує ризик подальшого поширення збудників, ускладнень і смерті. У результаті формування АМР у інфекційних збудників антибіотики та інші протимікробні препарати втрачають ефективність, а інфекцій, що набули резистентності, важко, а інколи й неможливо позбутися.

Міністерство охорони здоров’я України за участі Центру та міжнародних партнерів, зокрема ВООЗ,  розробляють подальший план протидії АМР в Україні. Наступні 6 цілей вважаються пріоритетними для України:

1) посилення системи інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я;

2) підвищення спроможності бактеріологічних лабораторій;

3) впровадження системи епіднагляду за збудниками АМР та споживанням антимікробних препаратів;

4) посилення заходів із забезпечення благополуччя тварин, ветеринарно-санітарного та епізоотичного благополуччя в частині протидії поширенню збудників АМР;

5) підвищення інформованості населення, медичних та ветеринарних працівників щодо профілактики інфекцій та протидії поширенню збудників АМР;

6) зміцнення кадрового потенціалу та проведення наукових досліджень.

 

 

Інші новини